توسعه دهنده در مقابل برنامه نویس در مقابل مهندس: تفاوت چیست؟

تفاوت برنامه نویس نرم افزاری با برنامه نویس یا مهندس نرم افزار چیست؟ ممکن است وسوسه شوید که “نه زیاد” پاسخ دهید. تا حدی این اصطلاحات قابل تعویض هستند. همه آنها به معنای عام به شخصی اشاره می کنند که به ایجاد نرم افزار کمک می کند. اما وقتی عمیق تر شیرجه می زنید ، متوجه می شوید که تفاوت های مهمی بین توسعه دهندگان نرم افزار ، مهندسان نرم افزار و برنامه نویسان وجود دارد. اصطلاحاتی که برای استفاده انتخاب می کنید نقش مهمی در تعریف وظایف شغلی ایفا می کند-بدون ذکر انتظارات در مورد حقوق و مسیرهای شغلی.

برای اثبات این نکته ، در اینجا به شرح شباهت و تفاوت توسعه دهندگان ، برنامه نویسان و مهندسان در اکوسیستم نرم افزار می پردازیم. ما همچنین مزایا و معایب برچسب زدن خود را با هر یک از این اصطلاحات خاص را مورد بحث قرار می دهیم-و اینکه چگونه می توانید “بالا بروید” اگر متوجه شدید که در نقش کم درآمد و کم اعتبار تری مانند برنامه نویسی گیر کرده اید.

سلسله مراتب نرم افزار: برنامه نویس در مقابل توسعه دهنده در مقابل مهندس

باز هم ، برنامه نویسان نرم افزار ، توسعه دهندگان و مهندسان همه بر یک کار اساسی تمرکز می کنند: ایجاد نرم افزار. اما مسئولیت ها و رویکردهای خاص آنها می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. در واقع ، نوعی سلسله مراتب وجود دارد که این نقشها را از هم جدا می کند و برنامه نویسان کمترین مقام را دارند و مهندسان در بالای قطب توتم قرار دارند.

تفاوت در اعتبار در درجه اول منعکس کننده میزان متفاوتی است که انتظار می رود هر نقش وظایفی را فراتر از نوشتن کد انجام دهد.

وقتی صحبت از برنامه نویس نرم افزار در مقابل توسعه دهنده می شود ، تفاوتها عمدتا به محدوده مربوط می شود. به طور کلی ، تنها وظیفه برنامه نویسان نرم افزاری این است که کد را ایجاد کنند. برنامه نویسان معمولاً وظیفه طراحی معماری برنامه یا کمک به آزمایش یا مدیریت کد را در هنگام عبور از خط لوله CI/CD ندارند. آنها فقط کد را برای پیاده سازی هر کدام از عملکردهایی که به آنها گفته شده است ، می نویسند ، سپس آن را برای ساخت ، آزمایش و استقرار به شخص دیگری واگذار می کنند. توسعه دهندگان نرم افزار دارای دامنه وسیع تری هستند. آنها بیشتر وقت خود را صرف نوشتن کد می کنند ، اما ممکن است به ساخت ، آزمایش و استقرار کد نیز کمک کنند. گاهی اوقات ، آنها در طراحی برنامه ها نیز مشارکت می کنند.

در همین حال ، مهندسان نرم افزار ، گسترده ترین مجموعه مسئولیت های طراحی محور را بر عهده می گیرند. آنها ممکن است گاهی کد بنویسند ، اما وظایف اصلی آنها بیشتر بر کمک به برنامه ریزی و طراحی برنامه ها متمرکز است. مهندسان نرم افزار در تصمیم گیری در مورد زمان اصلاح معماری برنامه یا برچیدن پایگاه داده و بازنویسی همه چیز از ابتدا پیش قدم هستند. آنها همچنین ممکن است به برنامه ریزی خطوط لوله CI/CD ، تعریف برنامه انتشار و شناسایی بهترین گزینه های استقرار (مانند ظروف یا عملکردهای بدون سرور) برای یک برنامه کمک کنند.

برنامه نویس در مقابل توسعه دهنده در مقابل مهندس: مسیرهای حقوق و حرفه

مسئولیت های مختلف برنامه نویس نرم افزار در مقابل توسعه دهنده در مقابل مهندس با درآمد متفاوت و فرصت های شغلی مرتبط با هر نقش منعکس می شود.

از نظر حقوق و دستمزد ، تفاوت ها قابل توجه است. طبق PayScale ، میانگین حقوق هر نقش به شرح زیر است:

علاوه بر این ، در مقایسه با برنامه نویسان ، توسعه دهندگان و مهندسان نرم افزار معمولاً از فرصت بیشتری برای پیشرفت در نقشهای پردرآمدتر مانند مهندس DevOps یا SREبه انواع اخیر موقعیت ها مستلزم آشنایی با کل فرآیند تحویل و مدیریت نرم افزار است-چیزی که توسعه دهندگان و مهندسان بیشتر از برنامه نویسان ، که کار اصلی آنها فقط نوشتن کد است ، دارند.

حرکت به سمت بالا: از برنامه نویس به توسعه دهنده تا مهندس (و فراتر از آن)

البته ، شایان ذکر است که برنامه نویسان ، توسعه دهندگان و مهندسان به طور یکسان تمایل دارند که از انواع مشابهی برخوردار باشند. اکثر آنها دارای مدرک علوم کامپیوتر هستند (اگرچه شاید برنامه نویسی فقط با شرکت در برنامه آموزشی آسان تر باشد برنامه نویسی bootcamp، در حالی که مشاغل توسعه و مهندسی نرم افزار ممکن است بدون مدرک رسمی CS دشوار باشد).

راههای برنامه نویسان ، توسعه دهندگان و مهندسان نرم افزار از هم جدا می شوند ، معمولاً زمانی است که افراد وارد بازار کار می شوند ، نه زمانی که در مورد توسعه نرم افزار یاد می گیرند.

اگر می خواهید حقوق و فرصت های شغلی خود را به حداکثر برسانید ، این خبر خوبی است. این بدان معناست که شما می توانید هر چیزی را که می خواهید انتخاب کنید. اگر می خواهید درآمد بیشتری کسب کنید و به سرعت در حرفه خود پیشرفت کنید ، سعی کنید موقعیتی را به عنوان توسعه دهنده یا مهندس نرم افزار از دروازه خارج کنید. اگر شروع به برنامه نویسی کنید ، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا به سمت توسعه یا مهندسی بروید و در حالی که منتظر می مانید ، دستمزد کمتری دریافت خواهید کرد.

با این اوصاف ، اگر در حال حاضر در نقش برنامه نویسی هستید اما می خواهید به سمت توسعه یا مهندسی بروید ، هیچ چیز مانع شما نمی شود. شما فقط باید با فرایند گسترده تر تحویل نرم افزار – و احتمالاً معماری نرم افزار – آشنا شوید. به عنوان یک برنامه نویس ، احتمالاً از قبل دانش کافی برای تسلط بر این مفاهیم را دارید.

نتیجه گیری: برنامه نویس در مقابل توسعه دهنده در مقابل مهندس برچسب ها را با دقت انتخاب کنید

نکته پایانی: در صنعت نرم افزار ، برچسب هایی که بر مشاغل اعمال می شود ، نقش اساسی در شکل گیری نحوه تفکر مردم و نحوه ایجاد نرم افزار دارند. اگرچه فکر کردن برنامه نویسان ، توسعه دهندگان و مهندسین نرم افزار به عنوان قابل تعویض وسوسه انگیز است ، اما واقعیت این است که در برنامه رزومه خود را برنامه نویس بدانید یا فقط در مشاغل با برنامه نویس در عناوین آنها درخواست دهید ، از نظر شغلی شما را در موقعیت متفاوتی نسبت به فراخوانی قرار می دهد. خودتان یک توسعه دهنده یا مهندس باشید

به همین ترتیب ، اگر در یک شرکت موقعیت های مربوط به تولید نرم افزار ایجاد می کنید ، برچسب هایی که به آنها می زنید ممکن است نقش اساسی در شکل گیری افرادی که در انتها استخدام می کنید و نحوه برخورد آنها با کار خود داشته باشد.