تقاضای برق در مراکز داده طی سه سال ممکن است دو برابر شود | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — آژانس بین المللی انرژی در آخرین گزارش خود پیش بینی کرد تقاضای جهانی برق از مراکز داده، ارزهای دیجیتال و هوش مصنوعی می تواند طی سه سال آینده بیش از دو برابر شود و معادل کل نیاز برق آلمان به آن اضافه شود.

بیش از 8000 مرکز داده در سراسر جهان وجود دارد که حدود 33٪ در ایالات متحده، 16٪ در اروپا، و نزدیک به 10٪ در چین، با برنامه ریزی بیشتر. در ایرلند، جایی که مراکز داده به سرعت در حال توسعه هستند، IEA انتظار دارد این بخش تا سال 2026 32 درصد از کل برق کشور را در مقایسه با 17 درصد در سال 2022 مصرف کند. ایرلند در حال حاضر دارای 82 مرکز است. 14 مورد در دست ساخت و 40 مورد دیگر تایید شده است.

طبق این گزارش انتظار می‌رود که تقاضای جهانی برق تا سال 2026 3.4 درصد افزایش یابد. با این حال، این افزایش بیش از حد تحت پوشش انرژی‌های تجدیدپذیر مانند باد، خورشیدی، آبی و انرژی هسته‌ای بالا خواهد بود.

این گزارش نشان می‌دهد که انتظار می‌رود تا سال 2026 تقریباً نیمی از تولید برق جهان را منابع کم آلاینده تشکیل دهند که این میزان در سال 2023 کمتر از 40 درصد بود. این شامل 9 میلیون وسیله نقلیه الکتریکی با باتری و 11 میلیون پمپ حرارتی در اروپا می شود.

بخش برق در حال حاضر بیش از هر بخش دیگری در اقتصاد جهانی انتشار CO2 تولید می کند، بنابراین مایه دلگرمی است که رشد سریع انرژی های تجدیدپذیر و گسترش مداوم انرژی هسته ای در مسیری قرار دارند تا با افزایش تقاضای جهانی برق در سه دوره آینده مطابقت داشته باشند. فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی گفت.

به گفته آژانس بین المللی انرژی، انتظار می رود شدت جهانی انتشارات ناشی از تولید برق – یا میزان دی اکسید کربن تولید شده در هر واحد انرژی – تا سال 2026 به طور متوسط ​​حدود 3.5 درصد در سال کاهش یابد. برای اروپا، تلاش های شدیدتر کربن زدایی به این معنی است که انتظار می رود کاهش 13 درصد در سال باشد.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور