تصاحب Nowi: Nexperia برای تصاحب Chipmaker هلندی پاک شد | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — خرید Nexperia BV متعلق به چینی شرکت تراشه Nowi Energy BV مورد تایید دولت هلند قرار گرفت که به دلایل امنیت ملی در حال بررسی آن است.

وزیر امور اقتصادی هلند، میکی آدریانسنس، روز دوشنبه در نامه ای به پارلمان گفت که هلند فناوری Nowi را تهدیدی برای امنیت ملی نمی داند، زیرا این فناوری دارای کاربرد دوگانه نیست. این اقدام نشان می دهد که هلند پس از یک سری اقدامات کنترل صادرات به رهبری ایالات متحده علیه دومین اقتصاد بزرگ جهان، همچنان برای تجارت با چین باز است.

در اوایل سال جاری، مقامات هلندی از قانون جدید برای شروع تحقیقات در مورد خرید شرکت Nexperia سازنده نیمه هادی ها از Nowi در هلند استفاده کردند. قانون جدید به دولت این اختیار را می‌دهد که از تصرف خارجی شرکت‌های هلندی به دلایل امنیت ملی جلوگیری کند.

Nowi که تراشه‌های کوچکی تولید می‌کند که کار شرکت‌ها را آسان‌تر می‌کند تا دستگاه‌های خود را با برداشت انرژی تامین کنند، در نوامبر 2022 توسط Nexperia مستقر در Nijmegen خریداری شد. Nexperia در سال 2018 به سرمایه‌گذاران چینی فروخته شد، زمانی که شرکت فناوری Wingtech سازنده تراشه هلندی را برای 25.2 میلیارد یوان (3.5 میلیارد دلار).

هلند در حال بازنگری در روابط خود با چین، یکی از بزرگترین شرکای تجاری خود است. در اوایل سال جاری، دولت هلند موافقت کرد که به تلاش ایالات متحده برای محدود کردن بیشتر صادرات فناوری تراشه به چین بپیوندد.

آدریانسنس در مصاحبه ای با بلومبرگ در ماه می گفت: «در حال حاضر روسیه و چین» از جمله کشورهایی هستند که هلند باید نسبت به آنها «هشیار بیشتری» باشد. وزیر گفت: حوزه‌های زیادی وجود دارد که شرکت‌های هلندی می‌توانند با چین تجارت کنند، اما در برخی زمینه‌ها، از جمله فوتونیک، کوانتوم، فناوری رادار، فناوری حسگر و تراشه‌ها، «ما واقعاً آسیب‌پذیر هستیم».

Wingtech کنترل شرکت را با ادغام تعدادی از سهام Nexperia که از NXP Semiconductors NV به کنسرسیومی از سرمایه گذاران چینی واگذار شده بود، در دست گرفت.

سال گذشته، بریتانیا با استناد به نگرانی‌های امنیت ملی، به Wingtech دستور داد تا خرید بزرگترین کارخانه میکروتراشه بریتانیا را بیش از یک سال پس از بسته شدن قرارداد لغو کند.

قانون تست امنیت سرمایه‌گذاری‌ها، ادغام‌ها و اکتساب‌ها، که به دولت هلند اجازه می‌دهد تا اندازه سرمایه‌گذاری‌ها را محدود کند یا معامله‌ای را بر اساس امنیت ملی مسدود کند، تصاحب‌هایی را که از سپتامبر 2020 اتفاق افتاده است را پوشش می‌دهد. این قانون به دولت اجازه نمی‌دهد در این مورد تحقیق کند. تصاحب Nexperia توسط Wingtech.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور