تاریخچه AWS Cloud و مرکز داده قطعی | دانش مرکز داده

بر اساس گزارش رایانش ابری 2024 InformationWeek، 60 درصد از تصمیم گیرندگان فناوری اطلاعات از خدمات وب آمازون (AWS) استفاده می کنند و نیمی از این پاسخ دهندگان به دلیل قطعی AWS در 12 ماه گذشته با اختلال مواجه شده اند.

اما قطع شدن در AWS چیز جدیدی نیست. از آنجایی که AWS برای اولین بار در سال 2006 برای مشتریان عرضه شد، دانش مرکز داده در حال بررسی قطعی‌های مرکز داده غول ابری و معنای آنها برای صنعت است.

در اینجا یک جدول زمانی از نکات برجسته آمده است:

در سپتامبر 2007، AWS با اولین قطعی بزرگ خود مواجه شد که برخی از داده های برنامه مشتری را از بین برد. اگرچه Elastic Compute Cloud آمازون (EC2) در آن زمان هنوز یک سرویس “بتا” بود، کاربران کمتر مشتاق از دست دادن داده بودند.

2008: قطعی های عمده برای خدمات S3 و EC2 آمازون

در سال 2008، کاربران AWS شاهد قطعی قابل توجهی در ماه های فوریه و ژوئن بودند. در 15 فوریه، یک قطعی باعث اختلال در سایت هایی شد که از AWS برای ذخیره تصاویر استفاده می کردند. در 5 ژوئن، شرایط آب و هوایی سخت برای مدت کوتاهی برق یک مرکز داده نامشخص AWS را قطع کرد.

2009: قطعی AWS در ژوئن، جولای و دسامبر

در سال 2009، AWS با سه قطعی بزرگ مواجه شد، که با یک صاعقه در 10 ژوئن شروع شد و سرویس رایانش ابری EC2 را از بین برد. در 19 ژوئیه، ارائه دهنده خدمات ابری با یک قطعی دو ساعته مواجه شد و در نتیجه Amazon.com برای کاربران غیر قابل دسترس شد. سرانجام، در 10 دسامبر، AWS به دلیل مشکلات برق در مرکز داده شمال ویرجینیا با قطعی سوم مواجه شد.

2010: خرابی های سخت افزاری آخر هفته باعث قطعی AWS شد

AWS در سال 2010 با یک سری از قطع برق و خرابی های سخت افزاری مواجه شد که منجر به از دست دادن خدمات برای مشتریانش در موارد متعدد شد. EC2 با دو قطع برق در 4 مه و 7 ساعت قطع برق در منطقه شرق ایالات متحده در روز شنبه، 8 مه مواجه شد. بی تاثیر سپس، در 12 دسامبر، خدمات EC2 در منطقه اتحادیه اروپا-غرب آمازون برای حدود دو ساعت با مشکلات عملکردی مواجه شدند که باعث از کار افتادن برخی از سایت‌های اروپایی آمازون شد. آمازون ادعاهای حملات الکترونیکی را رد کرد و علت قطعی این حملات را خرابی چندین دستگاه سخت افزاری شبکه دانست.

2011: AWS Outage Reddit، Quora را خارج کرد

در 21 آوریل 2011، AWS در یکی از مراکز داده ویرجینیای شمالی خود دچار قطعی طولانی شد که سایت های محبوبی از جمله Reddit و Quora را از بین برد. بعداً در همان سال، در ماه اوت، AWS همچنین با قطعی در مرکز داده دوبلین مواجه شد و یک اعتبار خدمات 10 روزه برای همه کسانی که تحت تأثیر قرار گرفتند ارائه کرد.

2012: اشکالات، خرابی ژنراتور و قطعی شب کریسمس

سال 2012 شاهد تعدادی قطعی عمده AWS بودیم، از جمله:

2013: خاموشی های پاییزی

در سال 2013، AWS دچار دو قطعی بزرگ شد. ابتدا در 19 آگوست، AWS دچار قطعی 45 دقیقه‌ای شد که منجر به از کار افتادن سایت‌های خرده‌فروشی پرچم‌دار آمازون Amazon.com شد. سپس، در 13 سپتامبر، خدمات AWS در منطقه US-East 1 تقریباً دو ساعت قطع شد.

در سپتامبر 2015، منطقه شرق ایالات متحده AWS یک اختلال کوتاه در شبکه را تجربه کرد که بر سرویس پایگاه داده NoSQL آن، DynamoDB تأثیر گذاشت. در نتیجه، برخی از بزرگترین سایت‌ها و سرویس‌های ابری اینترنت از دسترس خارج شدند.

آب و هوای بد خدمات AWS در سیدنی، استرالیا را در ژوئن 2016 از بین برد. AWS گفت تعداد قابل توجهی از نمونه های EC2 و حجم های EBS در منطقه سیدنی تحت تأثیر مشکلات اتصال قرار گرفته اند.

صدها میلیون دلار در نتیجه قطعی AWS در فوریه 2017 از دست رفت. به گفته آمازون، این اختلال به دلیل یک دستور اشتباه تایپ شده در طول یک تمرین معمول اشکال زدایی ایجاد شده است. این قطعی چند ساعت به طول انجامید و مشتریان مختلف AWS از جمله Coursera، Medium، Quora، Slack، Docker، Expedia و داشبورد وضعیت سلامت ابری خود AWS را تحت تاثیر قرار داد.

در مارس 2018، قطع برق در مرکز داده Equinix به دلیل مشکلات اتصال که دستیار هوشمند آمازون الکسا را ​​به طور موقت خاموش کرد و عملکرد برخی از مشتریان AWS از جمله Atlassian، Twilio و Capital One را مختل کرد، مقصر شناخته شد.

AWS در نوامبر 2020 دچار قطعی شد که بر برخی از مشتریان سازمانی از جمله Roku، Adobe و Flickr تأثیر گذاشت. صفحه خدمات AWS اشاره کرد که سرویس پخش داده Kinesis آن در منطقه East 1 ایالات متحده “مشکلات” داشته است.

در دسامبر 2022، یک قطعی 40 دقیقه ای در منطقه US-East 2 AWS رخ داد که دومین قطعی برای این منطقه در سال 2022 بود. دانش مرکز داده این شرکت “خلاصه های پس از رویداد را برای هر رویداد خدماتی منتشر نمی کند.”

اخیراً، در ژوئن 2023، AWS قطعی گسترده ای را تجربه کرد که بر بسیاری از سازمان های بزرگ از جمله The Boston Globe، اداره حمل و نقل متروپولیتن نیویورک و Associated Press تأثیر گذاشت.