به هم ریختن اصلاح سایت آسان است

جان مولر از گوگل به سوالی در مورد اثرات سئو ناشی از ایجاد تغییرات رابط کاربری (UI) و تجربه کاربر (UX) در یک وب سایت پاسخ داد و توصیه کرد که بهتر است از قبل برنامه ریزی کنید زیرا در صورت شکستن تغییرات سئو، رفع مشکلات بیشتر طول می کشد.

رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

UI و UX عناصر اصلی یک وب سایت هستند که بر میزان آسانی برای بازدیدکنندگان سایت برای به انجام رساندن آنچه در آنجا هستند تأثیر می گذارد و در نهایت بر رضایت کاربر تأثیر می گذارد.

عناصر رابط کاربری بر نحوه تعامل بازدیدکنندگان سایت با یک وب سایت مانند فرم های ناوبری، فرم های ورودی و نمادهای اطلاعاتی تأثیر می گذارد.

عناصر تجربه کاربر طیف وسیع تری از ملاحظات هستند که به دسترسی، سازگاری در طراحی، پاسخگویی تلفن همراه، خوانایی، سرعت سایت، قابلیت استفاده و بسیاری از عناصر دیگر مربوط می شوند که در یک طراحی خوب در نظر گرفته شده تأثیر مثبتی بر رضایت کاربر دارند.

این می‌تواند بر رتبه‌بندی سئو تأثیر بگذارد، از مسائل فنی مربوط به نحوه خزیدن Google در صفحه تا ملاحظات رتبه‌بندی روی صفحه، مانند نحوه نمایش محتوا و در نتیجه درک آن در یک صفحه وب.

ایجاد تغییرات در سطح سایت در تغییرات UI و UX، علاوه بر افزودن صفحات وب جدید، یک کار بزرگ است و نباید به آن اهمیت داد.

تغییرات سایت ساعت اداری Google

جان مولر گوگل سوال ارسالی را خواند:

Anjaney می پرسد: ما در حال آماده شدن برای راه اندازی یک طراحی وب سایت جدید برای شرکت من هستیم که شامل بهبودهای UI/UX و صفحات جدید است.

آیا بهتر است طراحی صفحه را یکی یکی تغییر دهیم؟»

مولر پاسخ داد:

یکی از پیچیدگی‌ها این است که راه‌اندازی مجدد می‌تواند به معنای چیزهای مختلفی باشد، از تغییر یک وب‌سایت به یک سرور جدید و باقی ماندن همه چیز به همان شکل، تا تغییر نام دامنه و همچنین تمام محتوا.

ابتدا، باید کاملاً روشن باشید که چه چیزی در وب سایت در حال تغییر است.

به طور ایده‌آل تمام تغییرات را در یک سند ترسیم کنید و یادداشت کنید که کدام یک ممکن است پیامدهای SEO داشته باشند.

اگر در حال تغییر آدرس‌های اینترنتی هستید، ما در مستندات خود راهنمایی‌های خوبی برای مدیریت مهاجرت سایت داریم.

اگر محتوا یا UI را تغییر می دهید، البته این روی سئو نیز تاثیر می گذارد.

اگر در مورد تأثیرات آن مطمئن نیستید، اکیداً توصیه می‌کنم از فردی با تجربه‌تر کمک بگیرید – اگر بدون آماده‌سازی مناسب انجام شود، به راحتی می‌توان یک تغییر یا مهاجرت بزرگ‌تر را از نظر سئو خراب کرد.

حتی با وجود اینکه همه چیز به درستی انجام می شود، وقتی می بینم که آنها انجام می شوند عصبی می شوم.

رفع یک مهاجرت شکسته به زمان و تلاش بسیار بیشتری نسبت به آماده سازی خوب نیاز دارد. در هر حالت، موفق باشید!”

قبل از ایجاد تغییرات برنامه ریزی کنید

همانطور که مولر توصیه می کند، عاقلانه است که برنامه ای برای چگونگی اجرای تغییرات ایجاد کنید. از اهمیت ویژه ای برخوردار است که وضعیت وب سایت را قبل از ایجاد هر گونه تغییر ثبت کنید، یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و از یک محیط مرحله بندی استفاده کنید.

1 – در وب سایت بخزی

یک کار مهم که قبل از ایجاد تغییرات اساسی در یک وب سایت انجام می شود این است که آن را با برنامه ای مانند Screaming Frog بررسی کنید. وب سایت را به شکل اصلی خزیده و سپس نسخه به روز شده را بخزی (ترجیحاً قبل از انتشار آن).

داده‌های خزیدن را می‌توان برای شناسایی طیفی از مشکلات احتمالی که می‌توان قبل از شروع به کار سایت برطرف کرد، استفاده کرد.

موارد قابل بررسی:

  • صفحات گم شده را پیدا کنید
  • پیوندهای پیکربندی نادرست را پیدا کنید
  • عناصر متا و عنوان وجود ندارد
  • تغییرات الگوهای پیوند را بررسی کنید
  • خطاهای 404 را بگیرید
  • بررسی کنید که ریدایرکت های 301 در جای خود هستند و صفحات به درستی کار می کنند

2 – یک نسخه پشتیبان از وب سایت ایجاد کنید

همیشه چندین نسخه پشتیبان از یک وب سایت داشته باشید. موارد زیادی وجود دارد که ممکن است با پشتیبان گیری از وب سایت اشتباه کند. من راه سخت داشتن چندین نسخه پشتیبان اضافی را آموخته ام.

به عنوان مثال، مشاوری که روی سرور من کار می کرد، تصاویر را با استفاده از نوع انتقال اشتباه دانلود کرد و صدها هزار تصویر را خراب کرد. خوشبختانه، من پشتیبان‌گیری روی دسکتاپ و نسخه‌های پشتیبان‌گیری تکراری در خود سرور داشتم، بنابراین می‌توان تصاویر را بازیابی کرد.

من بیش از 20 سال تجربه مدیریت وب سایت های خودم و برخورد با وب سایت های مشتری دارم. ارزش تهیه پشتیبان‌گیری‌های متعدد، از جمله پشتیبان‌گیری از نسخه‌های پشتیبان ذخیره شده در رسانه‌های جداگانه، قابل اغراق نیست.

3 – مرحله وب سایت

بهترین روش این است که وب‌سایت جدید را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که هر تغییری قبل از ایجاد آن به سرور زنده بررسی شود.

نسخه زنده یک سایت به عنوان محیط تولید و به نسخه تکراری غیر زنده محیط صحنه سازی گفته می شود.

مرحله بندی وب سایت به بهترین روش ایجاد یک نسخه تکراری از یک وب سایت (همچنین به عنوان “محیط مرحله بندی” شناخته می شود) اشاره دارد.

در حالت ایده‌آل، محیط استیجینگ روی یک سرور مجزا یا حداقل در یک مکان جداگانه روی سرور قرار دارد، به‌طوری‌که هیچ‌گونه تغییراتی در محیط صحنه‌سازی به‌طور تصادفی به لایو (محیط تولید) وجود نداشته باشد.

محیط مرحله‌بندی برای توسعه و تست تضمین کیفیت قبل از اعمال تغییرات در وب‌سایت زنده استفاده می‌شود. هدف اصلی از مرحله بندی یک وب سایت، شناسایی و رفع مشکلات، اشکالات فنی یا خطاها قبل از انتقال آنها به نسخه زنده وب سایت (محیط تولید) است.

منابع بیشتر مهاجرت وب سایت

مدیریت مهاجرت های موفق سئو

مهاجرت های سایت در سطح سازمانی

مراحل ضروری برای مهاجرت یکپارچه وب سایت

اشتباهاتی که باید با مهاجرت سایت اجتناب کنید

تصویر ویژه توسط Shutterstock/Roman Samborskyi

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور