با افزایش امیدها برای بازیابی حافظه در سال 2022، سود سامسونگ افزایش یافت

(بلومبرگ) — سود سه ماهه شرکت سامسونگ الکترونیک پس از تثبیت قیمت تراشه ها و افزایش فروش گوشی های هوشمند بیش از 50 درصد افزایش یافت و این امیدها را تقویت کرد که صنعت حافظه از رکود امسال خود خارج شود.

بزرگترین شرکت کره جنوبی درآمد عملیاتی 13.8 تریلیون وون (11.5 میلیارد دلار) را برای سه ماه منتهی به دسامبر ثبت کرد که پس از توزیع پاداش های ویژه به کارکنان، تخمین ها نادیده گرفته شد. اما درآمد بیش از حد انتظار 23 درصد افزایش یافت و به 76 تریلیون وون رسید. سهام این شرکت در معاملات صبحگاهی سئول تا 2 درصد افزایش یافت.

سامسونگ و رقبای خود، SK Hynix Inc. و Micron Technology Inc. در حال عبور از یک رکود چرخه‌ای هستند که به کمک تقاضا از سوی سرورها و همچنین گستره وسیعی از محصولات از خودرو گرفته تا دستگاه‌های خانگی کمک می‌کند. Micron ماه گذشته به لطف تقاضای انعطاف پذیر مراکز داده، شبکه و مشتریان خودرو، درآمد بی سابقه ای را برای سال مالی 2022 پیش بینی کرد.

سرمایه گذاران همچنین بر عملکرد سامسونگ در شهر مرکزی چین، شیان نظارت می کنند، که در حالی که دولت با شیوع محلی مبارزه می کند، قفل شده است. در حالی که مشخص نیست این وضعیت تا چه زمانی در شهر – همچنین یک مرکز تولید بزرگ Micron – ادامه خواهد داشت – تحلیلگران می گویند که اختلالات کوتاه مدت ممکن است عرضه را کاهش داده و قیمت تراشه ها را افزایش دهد. سامسونگ زمانی که درآمد کامل خود را در 27 ژانویه گزارش دهد، درآمد خالص و عملکرد تقسیمی را ارائه خواهد کرد.

سی دبلیو چانگ، رئیس فناوری آسیا در Nomura Financial Investment می‌گوید: «اگر قرنطینه در شیان طولانی‌تر شود، قیمت‌های حافظه در سه‌ماهه دوم افزایش خواهند یافت. “و تقاضا از سرورها قوی است، در حالی که تقاضای رایانه های شخصی بهتر از آنچه بازار می ترسید است.”

کسب و کار ریخته گری سامسونگ، تولید نیمه هادی ها برای شرکت هایی مانند انویدیا، نیز پس از کمبود جهانی تراشه که قیمت تراشه های سیستم را افزایش داد، سهم فزاینده ای در سود خود دارد.

Micron ماه گذشته تقاضای زیادی برای تراشه های مورد استفاده در مراکز داده و ماشین آلات صنعتی گزارش داد و همچنین خاطرنشان کرد که بهبود عرضه سایر قطعات به سازندگان رایانه شخصی کمک می کند تا ماشین های بیشتری بسازند و تقاضای حافظه را پشتیبانی می کند. طبق گزارش Hanwha Investment & Securities، کاهش قیمت در سه ماهه چهارم کمتر از حد انتظار بود، به طوری که DRAM حدود 5٪ و NAND 3٪ کاهش یافت.

تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که رکود صنعت تا نیمه اول سال جاری با افت دو رقمی برای هر دو کلاس حافظه ادامه یابد. پس از اعمال قرنطینه شیان توسط چین که بر تولید تاسیسات محلی سامسونگ و میکرون تأثیر گذاشت، احساسات تغییر کرد. طبق گزارش هانا فایننشال سرمایه گذاری، ظرفیت کارخانه Xi’an سامسونگ حدود 15 درصد از تولید فلش NAND جهانی را تشکیل می دهد. این شرکت فاب را به طور کامل تعطیل نکرده است، اما عملیات را تنظیم کرده است.

«اگر محموله‌های فلش NAND در سه ماهه اول 6 درصد و در سه ماهه دوم 2 درصد کاهش یابد، به دلیل تعدیل نرخ بهره برداری در کارخانه سامسونگ شیان، بازار فلش NAND ممکن است وارد وضعیت مازاد عرضه نشود و احتمالاً تعادل عرضه و تقاضا را حفظ کند. کلر کیم، تحلیلگر شرکت هانا مالی در یادداشتی گفت: شش ماه.