بایدن به تیم کوک برای تمجید از سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری تراشه های آمریکایی TSMC پیوست | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — رئیس جمهور جو بایدن از برنامه های شرکت تولید نیمه هادی تایوان برای افزایش سرمایه گذاری خود در آریزونا به 40 میلیارد دلار و ساخت کارخانه دوم، با شرکت هایی مانند Apple Inc. که مشتاق به تهیه تراشه های بیشتر از ایالات متحده هستند، تجلیل کرد.

“اینها پیشرفته ترین تراشه های نیمه هادی روی این سیاره هستند. بایدن در جریان بازدید از کارخانه 12 میلیارد دلاری TSMC در فینیکس گفت: این تراشه ها آیفون ها و مک بوک ها را تامین می کنند. اپل مجبور شد تمام تراشه های پیشرفته را از خارج بخرد. اکنون، آنها می خواهند زنجیره تامین بیشتری را در خانه بیاورند. این می تواند یک تغییر دهنده بازی باشد.»

برنامه‌های TSMC نمایشی از تلاش‌های دولت برای تشویق شرکت‌ها برای آوردن تولید بیشتر تراشه به ایالات متحده و جلوگیری از تکرار اختلالات عرضه در دو سال گذشته است که صدها میلیارد ضرر برای شرکت‌ها به همراه داشت. بایدن از سایت بازدید کرد و سخنان خود را در مقابل بنری که روی آن نوشته شده بود «آینده ای ساخته شده در آمریکا» ایراد کرد.

رویداد Phoenix که برای جشن گرفتن یک نقطه عطف ساخت و ساز برگزار شد، تعداد زیادی از مدیران اجرایی از جمله تیم کوک اپل، لیزا سو از Advanced Micro Devices Inc.، ASML Holding NV، Peter Wennink و جنسن هوانگ از Nvidia Corp را به خود جلب کرد.

مشتریان عمده از TSMC خواسته اند تا نیمه هادی های پیشرفته تری در ایالات متحده بسازد. کوک در اظهاراتی در این مراسم تایید کرد که اپل از تراشه های آریزونا استفاده خواهد کرد.

394161681.png

کوک گفت: «پیشرفتی که با سیلیکون اپل داشته ایم، دستگاه های ما را متحول کرده است. اکنون، به لطف کار سخت بسیاری از مردم، این تراشه‌ها می‌توانند با افتخار مهر «ساخت آمریکا» را بزنند.»

سو از AMD گفت که شرکت او همچنین تراشه‌هایی را از کارخانه‌های آریزونا تهیه خواهد کرد و این سرمایه‌گذاری‌ها را هم برای صنعت نیمه‌رسانا و هم برای اکوسیستم گسترده شرکا و مشتریان ما حیاتی خواند. سو در بیانیه ای گفت: “AMD انتظار دارد کاربر قابل توجهی از محصولات TSMC آریزونا باشد و ما مشتاقانه منتظر ساخت بالاترین عملکرد تراشه های خود در ایالات متحده هستیم.”

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی و مدیران TSMC، از جمله موریس چانگ، بنیانگذار، مارک لیو و مدیر اجرایی سی‌سی وی، و همچنین مدیران اجرایی شرکت‌های Applied Materials Inc.، Lam Research Corp.، KLA Corp. و Tokyo Electron Ltd در این رویداد حضور داشتند. .

TSMC احتمالا میلیاردها یارانه از قانون چیپس و علم دریافت خواهد کرد، اقدامی که بایدن در ماه آگوست به تصویب رساند و حدود 50 میلیارد دلار مشوق برای شرکت‌ها برای تولید نیمه‌رساناها در ایالات متحده ارائه می‌کند.

لیو در این مراسم گفت: «TSMC متعهد به ساخت یک اکوسیستم تولید نیمه هادی قوی در ایالات متحده است.

اعلامیه TSMC یک دور پیروزی برای بایدن در یک ایالت میدان نبرد فراهم کرد که به او کمک کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 برنده شود و در آن دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای نوامبر و یک کرسی مجلس سنای ایالات متحده، در انتخابات محدودی برای فرمانداری و یک کرسی سنای آمریکا پیروز شدند. داگ دوسی فرماندار جمهوری خواه و کیتی هابز وزیر امور خارجه دموکرات که فرماندار منتخب است در این مراسم شرکت کردند.

394161798.png

اما سفر رئیس جمهور به آریزونا نیز جنجال هایی را به همراه داشت. جمهوری خواهان بایدن را تحت فشار قرار داده اند تا از مرز ایالات متحده و مکزیک دیدن کند تا ببینند رکورد تعداد عبور مهاجران چگونه بر ایالت هایی مانند آریزونا تأثیر می گذارد. بایدن صبح روز سه شنبه در پاسخ به این سوال که چرا در طول سفر خود این کار را انجام نداده است، با استناد به رویداد TSMC به خبرنگاران گفت: «زیرا چیزهای مهم تری در جریان است».

بایدن گفت: «آنها میلیاردها دلار در یک شرکت جدید سرمایه گذاری خواهند کرد.

ساخت و ساز در دومین سایت TSMC در آریزونا در سال آینده آغاز خواهد شد و قرار است تولید آن در سال 2026 آغاز شود. علاوه بر بیش از 10000 کارگر ساختمانی که به ساخت سایت کمک خواهند کرد، انتظار می رود که دو کارخانه ساخت آریزونا 10000 نفر دیگر را با دستمزد بالا ایجاد کنند. مشاغل با فناوری پیشرفته، از جمله 4500 شغل مستقیم TSMC.

اولین کارخانه تراشه های پیشرفته 4 نانومتری را در سال 2024 به صورت آنلاین تولید خواهد کرد و کارخانه دوم نیز تراشه های 3 نانومتری پیچیده تر را تولید خواهد کرد. با این حال، هنگامی که TSMC در سال 2026 شروع به تولید تراشه های 3 نانومتری در ایالات متحده کند، فناوری آن در آریزونا همچنان حداقل یک نسل از آنچه در تایوان موجود است عقب خواهد ماند.

مشتریان TSMC این شرکت را تحت فشار قرار داده اند تا آخرین فناوری های خود را به طور همزمان در ایالات متحده و تایوان عرضه کند، که به تحقق هدف دولت بایدن برای تولید پیشرفته ترین تراشه های جهان در خاک ایالات متحده کمک می کند. اما مقامات تایوانی و این شرکت گفته اند که قصد دارند آخرین فناوری را در خانه نگه دارند.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور