اینتل تراشه های مرکز داده را با هدف مقابله با Nvidia، AMD معرفی کرد | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — شرکت اینتل در حال عرضه پردازنده های جدیدی است که برای مراکز داده طراحی شده اند، بازاری پرسود که در آن با رقابت سخت تری از سوی Nvidia Corp. و Advanced Micro Devices Inc مواجه است.

خط جدید شامل تراشه های هوش مصنوعی به روز شده، نسخه های جدید پردازنده های Xeon اینتل و نیمه هادی هایی است که به اتصال شبکه های مخابراتی کمک می کند. برای اولین بار، این شرکت همچنین تراشه های گرافیکی طراحی شده برای مراکز داده را به فروش خواهد رساند و انویدیا را در زمین خود به چالش می کشد.

مدیر اجرایی اینتل، پت گلسینگر، یک سال پس از یک سال تلاش برای چرخش در این غول تراشه، محصولات خود را در یک رویداد شرکت در دالاس در روز سه‌شنبه اعلام کرد. اگرچه پردازنده‌های اینتل پرکاربردترین پردازنده‌های مراکز داده عظیمی هستند که اینترنت و شبکه‌های شرکتی را اجرا می‌کنند، شرکت‌های دیگر سریع‌تر رشد می‌کنند و سهم خود را به دست می‌آورند. این بازار را به عنوان یک میدان جنگ کلیدی که اینتل می تواند تسلط خود را مجدداً حفظ کند، راه اندازی می کند.

تجارت مرکز داده انویدیا از سال 2019 سه برابر شده و به بیش از 10 میلیارد دلار در سال رسیده است. در همین حال، AMD شاهد افزایش درآمد کلی 71 درصدی در سه ماهه اول بود که ناشی از فروش پردازنده‌های سرورهای رایانش ابری بود.

محصولات جدید برای تقویت موقعیت اینتل در خارج از واحدهای پردازش مرکزی – قدرت سنتی آن – و پیشبرد عمیق‌تر هوش مصنوعی طراحی شده‌اند. ارائه دهندگان خدمات ابری پیشگام استفاده از هوش مصنوعی برای درک سیل داده های ایجاد شده توسط گوشی های هوشمند و برنامه های کاربردی اینترنتی بودند. بسیاری از این برنامه‌ها با شتاب‌دهنده‌هایی که در مدیریت بخش‌های خاصی از دستکاری داده‌ها تخصص دارند، بهتر کار می‌کنند.

انویدیا در تطبیق پردازنده‌های گرافیکی برای بازار مراکز داده پیشتاز بود و AMD از آن پیروی کرد. اکنون اینتل در حال بازی کردن است. این شرکت که قبلا هرگز تراشه‌های گرافیکی مستقل ارائه نکرده بود، فروش دو نسخه از یک پردازنده به نام Arctic Sound را از سه ماهه سوم آغاز خواهد کرد. اینتل گفت که شرکت Dell Technologies، شرکت Hewlett Packard Enterprise و Cisco Systems Inc. همگی قصد دارند کامپیوترهایی با تراشه جدید ارائه دهند.

این شرکت همچنین شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی Habana Gaudi و Greco خود را به‌روزرسانی می‌کند، تراشه‌هایی که برای آموزش و سپس اجرای نرم‌افزار هوش مصنوعی استفاده می‌شوند، زیرا براساس داده‌هایی که دریافت می‌کند تصمیم می‌گیرد. اینتل گفت که نسخه جدید بر اساس فناوری تولید بهتر ساخته شده و با محصولات Nvidia در بازار مقایسه خواهد شد. تشخیص صدا و تصویر دو اپلیکیشنی هستند که می توانند از چنین شتاب دهنده هایی بهره ببرند.