اینتل اولین تراشه Xeon 6 خود را برای مراکز داده ارسال می کند

اینتل ارسال اولین سرور نسل بعدی خود را آغاز کرده است پردازنده هااین شرکت امروز (3 ژوئن) اعلام کرد: یک پردازنده 144 هسته‌ای Intel Xeon 6 با هسته‌های کارآمد (E-cores) که برای ابرهای عمومی و خصوصی در شرایطی که بهره‌وری انرژی و عملکرد حیاتی هستند طراحی شده است.

تراشه Intel Xeon 6700E که قبلاً با نام رمز Sierra Forest شناخته می شد، عملکردی 4.2 برابری و عملکردی 2.6 برابری در هر وات را در مقایسه با مراکز داده ای که روی پردازنده های نسل دوم اینتل زئون کار می کنند، ارائه می دهد. افزایش بهره وری را قادر خواهد ساخت ابر مدیران اینتل گفتند که ارائه دهندگان و سایر اپراتورهای مرکز داده باید رک ها را با نسبت 3 به 1 یکپارچه کنند.

در سال گذشته، اینتل در مورد استراتژی دو محصول خود در خانواده پردازنده های Xeon 6 صحبت کرده است: تراشه های هسته عملکردی (P-core) که برای عملکرد همه جانبه طراحی شده اند. هوش مصنوعی و بارهای کاری محاسباتی با کارایی بالا؛ و تراشه های هسته الکترونیکی که کارایی انرژی را با عملکرد متعادل می کنند و برای برنامه های کاربردی ابری، شبکه های تحویل محتوا، میکروسرویس ها و خدمات دیجیتال مصرف کننده ایده آل هستند.

جزئیات Intel Xeon 6

در کنفرانس Computex امروز در تایوان، اینتل اطلاعات بیشتری در مورد خانواده Intel Xeon 6 و شتاب دهنده های هوش مصنوعی Gaudi 3، از جمله جزئیات معماری، معیارهای عملکرد و تاریخ عرضه محصول از هم اکنون تا سه ماهه اول 2025 به اشتراک گذاشت. این شامل راه اندازی 288 هسته ای تراشه Intel Xeon 6 E-core که انتظار می‌رود اوایل سال آینده عرضه شود.

تحلیلگران می گویند به اشتراک گذاری دقیق تاریخ های راه اندازی پردازنده Xeon 6 بسیار مهم است زیرا نشان می دهد شرکت مطمئن است که آنها در مسیر تحویل محصولات به موقع هستند. این نسبت به سال‌های اخیر که اینتل آسیب دید، فاصله زیادی دارد تاخیرهای قابل توجه از چیپست های نسل سوم و چهارم اینتل زئون.

ایان کوترس، تحلیلگر ارشد شرکت More than Moore، گفت: راه اندازی امروز خانواده پردازنده های Intel Xeon 6 بسیار مهم است زیرا نشان می دهد که اینتل به بازار گوش می دهد و برای مطابقت با نیازهای رو به رشد مشتریان خود تنوع ایجاد می کند.

Xeon 6 را می توان به سادگی به عنوان یک تلقی کرد نسل بعدی به‌روزرسانی، اما اینتل در حال تنوع بخشیدن به مجموعه‌های خود و همسویی با دو خانواده اصلی متفاوت است که نیازهای مشتریان مختلف را برطرف می‌کند. هسته‌های P در شرکت‌های سنتی که به عملکرد بالا نیاز دارند، مزایایی دارند. و هسته‌های الکترونیکی مزایایی برای ارائه‌دهندگان ابری دارند که می‌خواهند نمونه‌هایی را در هر vCPU بفروشند.”

مت کیمبال، نایب رئیس و تحلیلگر اصلی Moor Insights & Strategy گفت: Intel Xeon 6 به اینتل اجازه می دهد تا بهتر با CPU های AMD رقابت کند. اینتل مدت‌هاست که بر بازار تراشه‌های سرور x86 تسلط دارد، اما AMD این کار را کرده است سهم بازار را تصاحب کرد در سالهای اخیر.

کیمبال گفت، افزایش تعداد هسته، گره پردازش 3 نانومتری و معماری Intel Xeon 6 – از جمله موتورهای شتاب دهنده داخلی اینتل – این شرکت را در موقعیتی قوی برای رقابت قرار می دهد. به عنوان مثال، موتور شتاب دهنده AMX اینتل، استنباط هوش مصنوعی را سرعت می بخشد زیرا حجم کار از CPU خارج می شود.

وقتی به چشم انداز عملکرد نگاه می کنید، AMD برای مدت طولانی بسیار جلوتر از اینتل بوده است. اما با Intel Xeon 6، اینتل به بازی رقابتی بازگشته است.

با این حال، AMD هنوز ایستاده نیست. به گفته سخنگوی AMD، انتظار می‌رود نسل پنجم پردازنده‌های نسل پنجم AMD EPYC با کد Turin در نیمه دوم سال 2024 عرضه شود و دارای حداکثر 192 هسته و 384 رشته باشد.

نقشه راه Intel Xeon 6 و تاریخ های عرضه

اینتل قصد دارد اولین تراشه P-core خود را که قبلاً با نام رمز Granite Rapids شناخته می‌شد، عرضه کند گائودی 3 شتاب دهنده هوش مصنوعی، در سه ماهه سوم سال 2024.

تراشه های P-core بین 86 تا 128 هسته عملکردی دارند. تراشه 128 هسته ای 6900P P-core که در سه ماهه سوم موجود است، عملکرد استنباط هوش مصنوعی و عملکردهای محاسباتی عمومی را دو برابر می کند و عملکرد HPC را 2.3 برابر در مقایسه با نسل پنجم پردازنده های Intel Xeon قبلی بهبود می بخشد.

جاستین هاتارد، معاون اجرایی و مدیر کل مرکز داده و گروه هوش مصنوعی اینتل، در یک نشست خبری گفت: 6900P قوی‌ترین Xeon خواهد بود که ما ارائه می‌کنیم.

مت لانگمن، مدیر کل و مدیر کل گفت: پردازنده‌های Intel Xeon 6 P-core استنتاج هوش مصنوعی را 3.7 برابر بهتر از پردازنده‌های AMD EPYC انجام می‌دهند، در حالی که پردازنده‌های Xeon 6 E-core عملکردی 1.3 برابر در هر وات نسبت به تراشه‌های AMD EPYC در بارهای کاری رمزگذاری رسانه ارائه می‌کنند. نایب رئیس پردازنده های Xeon 6 اینتل در طی یک جلسه توجیهی رسانه ای.

او گفت که اینتل قصد دارد تا عرضه‌های Xeon 6 خود را در سه ماهه اول سال 2025 تکمیل کند، از جمله راه‌اندازی پردازنده 288 هسته‌ای 6900E E-core و پردازنده‌های طراحی‌شده برای برنامه‌های شبکه و لبه.

در مورد Intel Xeon 6 6700E تازه موجود، محاسبات عمومی، پایگاه داده و بارهای کاری وب سه برابر سریعتر هستند، در حالی که عملکرد به ازای هر وات بیش از دو برابر بهتر از پردازنده های نسل دوم اینتل زئون است.

کوترس گفت اینتل تراشه جدید 6700E را با تراشه‌های نسل دوم اینتل زئون مقایسه می‌کند تا اپراتورهای مرکز داده که سرورهای حدوداً پنج سال پیش را مستقر می‌کنند، در صورت ارتقاء عملکرد را ببینند.

معماری Intel Xeon 6

لانگمن اینتل گفت: علاوه بر بهبود عملکرد در هر وات، ارتقاء به 6700E از تراشه‌های نسل دوم زئون، یک مرکز داده با 200 رک را قادر می‌سازد تا به 66 رک ادغام شود. این مرکز داده می تواند تا 84000 مگاوات ساعت انرژی و 34000 متریک تن انتشار کربن ذخیره کند.

در نتیجه، فضای رک و صرفه جویی در انرژی از تراشه های E-core به اپراتورهای مرکز داده اجازه می دهد تا به آنها دسترسی پیدا کنند. پایداری او گفت، اما منابع مرکز به‌روزرسانی را برای کسانی که می‌خواهند سخت‌افزار جدیدی را برای بارهای کاری هوش مصنوعی مستقر کنند، آزاد می‌کند.

معماری تراشه اینتل 6

مدیران اینتل در طی یک جلسه توجیهی رسانه ای، معماری اینتل 6 را که در سه بخش ارائه می شود، تبلیغ کردند. Xeon 6 بر روی یک پارچه مدولار جدید ساخته شده است که مانند پایه و لوله کشی یک خانه عمل می کند. کیمبال تحلیلگر گفت که این جریان ترافیک بهتر و سریع تری را فراهم می کند.

در بالای پارچه قالب مدولار، معماری چند قالبی Xeon قرار دارد. دو دای وجود دارد که به نام چیپ‌لت‌ها نیز شناخته می‌شوند: قالب محاسباتی با هسته‌ها، حافظه پنهان و کنترل‌کننده‌های حافظه، و دای ورودی/خروجی با UPI، PCIe، CXL که حافظه را سریع‌تر و در دسترس‌تر می‌کند و شتاب‌دهنده اینتل. کیمبال گفت موتورها. سومین قطعه معماری، یک پل اتصال چند لایه تعبیه شده است.

این معماری به منظور ارائه انعطاف‌پذیری برای ترکیب و تطبیق قالب‌ها/تراشه‌ها برای افزایش عملکرد یا عملکرد به ازای هر وات پردازنده‌های Xeon 6 است.

به عنوان مثال، پردازنده های سری 6900 می توانند سه چیپلت محاسباتی در نسخه P-core و دو تراشه محاسباتی در نسخه E-core داشته باشند، در حالی که هر دو دارای دو تراشه I/O هستند.

کیمبال گفت: «Xeon 6 از ابتدا برای انعطاف‌پذیری با افزودن ترکیب مناسبی از هسته‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، I/O و حافظه برای پشتیبانی از همه این حجم‌های کاری طراحی شده است. به بلوک‌های لگو فکر کنید که بسته به نیاز حجم کاری می‌توانند در پیکربندی‌های مختلف کنار هم قرار گیرند.»

به گفته Cutress، AMD مدت‌هاست که پردازنده‌های خود را با استفاده از طراحی چیپ‌لت طراحی کرده است، بنابراین اینتل در اینجا به خوبی عمل کرده است. “این بسیار مقرون به صرفه تر است، و طراحی آن بسیار آسان تر است.”

قیمت شتاب دهنده هوش مصنوعی Gaudi ارزان تر از GPU است

اینتل همچنین قیمت شتاب دهنده های هوش مصنوعی Gaudi خود را اعلام کرد. این شرکت گفت که یک کیت استاندارد هوش مصنوعی شامل هشت شتاب دهنده هوش مصنوعی Intel Gaudi 2 با پایه جهانی 65000 دلار است که یک سوم هزینه شتاب دهنده های هوش مصنوعی رقابتی است.

به گفته اینتل، کیت حاوی هشت شتاب دهنده هوش مصنوعی Intel Gaudi 3 با پایه جهانی 125000 دلار قیمت دارد که دو سوم قیمت رقبا است.


Source link