ایلان ماسک xAI را در تلاش برای ساخت ChatGPT جایگزین | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) – ایلان ماسک، که ماه‌ها به این موضوع اشاره کرده بود که می‌خواهد جایگزینی برای چت ربات هوش مصنوعی محبوب ChatGPT بسازد، از شکل‌گیری چیزی که او xAI می‌نامد، خبر داد که هدف آن «درک ماهیت واقعی جهان» است.

در وب‌سایتی که چهارشنبه رونمایی شد، xAI گفت که تیم آن توسط ماسک رهبری می‌شود و کارکنان آن را مدیرانی تشکیل می‌دهند که در طیف گسترده‌ای از شرکت‌های پیشرو در هوش مصنوعی، از جمله DeepMind گوگل، شرکت مایکروسافت و تسلا، و همچنین دانشگاهیان کار کرده‌اند. موسساتی مانند دانشگاه تورنتو.

ماسک در ایجاد OpenAI، با سابقه ترین استارت آپ هوش مصنوعی و توسعه دهنده ChatGPT، مشارکت داشت. اما او از زمانی که هیئت مدیره در سال 2018 را ترک کرد، مکرراً و به طور علنی از OpenAI انتقاد کرده است، به ویژه پس از ایجاد یک بازوی انتفاعی در سال بعد. او گفته است که معتقد است “به طور موثر توسط مایکروسافت کنترل می شود.” مایکروسافت حدود 13 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه گذاری کرده است.

ماسک علیرغم کارش در هوش مصنوعی، محفوظات عمیق خود را در مورد این فناوری ابراز کرده است. این میلیاردر در میان گروهی از محققان و رهبران صنعت فناوری بود که در ماه مارس از توسعه دهندگان خواستند آموزش مدل های قدرتمند هوش مصنوعی را متوقف کنند.

12 مردی که تا صبح چهارشنبه در وب سایت فهرست شده اند (از جمله ماسک) عبارتند از جیمی با، استادیار دانشگاه تورنتو که زیر نظر جفری هینتون، پیشگام هوش مصنوعی تحصیل کرده است، و کریستین سگدی، که سال ها به عنوان یک دانشمند پژوهشی روی هوش مصنوعی کار می کرد. گوگل.

مطالب پیشنهادی  بیشتر مراکز داده تگزاس ، طوفان را پشت سر گذاشتند. هموار پیش نرفت

اگرچه ماسک منتقد مکرر سانفرانسیسکو است، وب‌سایت xAI می‌گوید که این شرکت به طور فعال مهندسان و محققان با تجربه را برای کار در منطقه خلیج استخدام می‌کند. تاکنون، بیشتر توسعه‌های هوش مصنوعی در سیلیکون ولی متمرکز شده‌اند.

ماسک و جرد بیرچال که دفتر خانواده ماسک را اداره می‌کنند، طبق پرونده ایالت نوادا نزد وزیر امور خارجه، در ماه مارس، کسب‌وکاری به نام X.AI را تاسیس کردند.

در ماه آوریل، فایننشال تایمز گزارش داد که ماسک در حال مذاکره با سرمایه گذاران تسلا و شرکت فناوری های اکتشاف فضایی در مورد کمک به تامین مالی یک استارت آپ هوش مصنوعی به نقل از افراد ناشناس آشنا با این موضوع است. به گفته این روزنامه، این میلیاردر هزاران پردازنده را از Nvidia Corp برای پروژه جدید خریداری کرده است.

وب‌سایت xAI می‌گوید دن هندریکس، مدیر مرکز ایمنی هوش مصنوعی، به این شرکت مشاوره می‌دهد – گروهی که درباره خطرات وجودی توسعه سریع هوش مصنوعی هشدار داده است. در بهار امسال، احتیاط نامه ای را منتشر کرد که توسط مدیران اجرایی برخی از شرکت های پیشرو در هوش مصنوعی، از جمله DeepMind و OpenAI شرکت آلفابت امضا شد.

ماسک، 52 ساله، اکنون بر شش شرکت نظارت دارد: تسلا، اسپیس ایکس، توییتر، Neuralink، شرکت Boring و اکنون xAI. در پرونده های نظارتی، تسلا می گوید که غول خودروسازی “به طور فزاینده ای بر محصولات و خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی، روباتیک و اتوماسیون متمرکز شده است.” تسلا سایت اینترنتی از مردم دعوت می کند تا با محصولات مختلف به «ساخت آینده هوش مصنوعی» کمک کنند، از «ربات تسلا» معروف به Optimus گرفته تا تراشه های رابط هوش مصنوعی که نرم افزار رانندگی خودکار این خودروساز برقی را اجرا می کند.

مطالب پیشنهادی  شرط های انعطاف پذیر در 'شخصی سازی' ابر ترکیبی در مکان یابی

ماسک سابقه طولانی در قرض گرفتن مهندسان از یک شرکت برای کمک به شرکت دیگر دارد، زیرا خطوط امپراتوری همیشه در حال گسترش او به یکدیگر می پیوندد. به عنوان مثال، تسلا و اسپیس ایکس یک معاونت مهندسی مواد مشترک دارند و مهندسان تسلا پس از اینکه ماسک شرکت را به قیمت 44 میلیارد دلار در اکتبر خرید، «داوطلبانه» در توییتر کار کردند.

وب‌سایت xAI می‌گوید که این یک «شرکت مجزا از X Corp» است، شرکت مادری که ماسک توییتر را در اوایل سال جاری ادغام کرد، اما «با X (تویتر)، تسلا و سایر شرکت‌ها همکاری نزدیک خواهد داشت.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور