ایالات متحده با ممنوعیت تراشه های Nvidia ضربه سنگینی به جاه طلبی های فناوری چین وارد می کند | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — محدودیت های جدید دولت ایالات متحده بر توانایی شرکت انویدیا برای فروش تراشه های هوش مصنوعی به مشتریان چینی، ضربه سنگینی به توسعه طیف گسترده ای از فناوری های پیشرفته در این کشور وارد می کند.

شرکت مستقر در سانتا کلارا در کالیفرنیا در یک پرونده نظارتی این هفته فاش کرد که دیگر نمی‌تواند تراشه‌های گران‌قیمت خاصی را بدون مجوز از واشنگتن بفروشد. این شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی به مراکز داده بزرگ می‌روند تا مدل‌های هوش مصنوعی را برای کارهایی مانند رانندگی خودکار، تشخیص تصویر و کمک صوتی آموزش دهند.

بر اساس برآوردهای Fubon Securities Investment Services، Nvidia تقریباً 95 درصد از این بازار را در اختیار دارد و مابقی متعلق به Advanced Micro Devices Inc.، یک شرکت آمریکایی تراشه همکار است که به همان محدودیت‌های صادراتی محدود شده است. بدون دسترسی به تجهیزات خود، غول‌های فناوری که برای توسعه همه چیز از ماشین‌های برقی و خودران گرفته تا خدمات اجتماعی و ابری به مزارع سرورهای بزرگ متکی هستند، برای رقابت بین‌المللی ضرر خواهند داشت.

امیر انورزاده از مشاوران نامتقارن گفت: «این واقعیت جنگ سرد جدید است و محدودیت‌های صادراتی گسترده‌تر بخشی از این امر است. محدودیت‌های صادراتی گسترش خواهد یافت و بر نیمه‌رساناها، هوش مصنوعی، سیستم‌های مستقل و بیوتکنولوژی تأثیر خواهد گذاشت.»

تشدید محدودیت‌های تجاری، که واشنگتن قبل از اعمال آنها نشانی از بررسی آنها نداشت، به تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود بر صادرات تجهیزات تراشه‌سازی به چین افزود. شرکت‌های نیمه‌رسانای چینی قبلاً از دسترسی به پیشرفته‌ترین تجهیزات لیتوگرافی هلدینگ ASML هلند و تجهیزات پیشرفته از تامین‌کنندگان آمریکایی از جمله Lam Research Corp محروم هستند. قانون اخیر تراشه‌ها در ایالات متحده، تراشه‌سازان جهانی را مجبور می‌کند که به طور مؤثر بین سرمایه‌گذاری در این شرکت یکی را انتخاب کنند. آمریکا و چین. اکنون که واشنگتن دسترسی به محصولات هوش مصنوعی را نیز محدود کرده است، در حالی که روی افزایش قابلیت نیمه هادی داخلی خود کار می کند، نقطه انسداد دیگری برای توسعه فناوری پکن ایجاد کرده است.

مطالب پیشنهادی  زیرساخت های حیاتی ادغام دقیق تر با مراکز داده را می طلبد

رئیس یکی از تولیدکنندگان پیشرو خودروهای برقی در چین به سرعت این محدودیت ها را محکوم کرد.

هی شیائوپنگ، رئیس و مدیر اجرایی XPeng Inc. در حساب وی چت خود گفت: این اقدامات “چالشی را برای آموزش ابری تمام رانندگی های خودران به همراه خواهد داشت.” انویدیا در ارائه سخت‌افزار برای رانندگی خودکار پیشرو است – هم برای توسعه الگوریتم‌ها در مزارع سرورهای عظیم و هم برای تامین پردازنده‌های داخلی خودروها برای آگاهی از محیط اطرافشان.

واشنگتن به انویدیا گفته است که محدودیت‌های جدید برای جلوگیری از استفاده از تجهیزات پیشرفته هوش مصنوعی برای اهداف نظامی توسط چین یا روسیه طراحی شده‌اند. در ژوئن سال جاری، اندیشکده «مرکز امنیت و فناوری نوظهور» مستقر در واشنگتن دی سی اعلام کرد که تقریباً تمام 97 تراشه هوش مصنوعی در سوابق خرید عمومی ارتش چین بین آوریل تا نوامبر 2020 توسط شرکت‌های آمریکایی Nvidia، Intel Corp. Microsemi Corp. یا Xilinx که اکنون بخشی از AMD است.

با این حال، بیشترین تأثیر را خود انویدیا و شرکت های بزرگ فناوری چین مانند Alibaba Group Holding Ltd. و Tencent Holdings Ltd. که نزدیک ترین رقبای خدمات ابری ایالات متحده از Amazon.com AWS، Alphabet هستند، احساس خواهد کرد. Google Cloud متعلق به شرکت و Azure متعلق به شرکت مایکروسافت.

شو جوتینگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین روز پنجشنبه در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره افشای انویدیا گفت: دولت چین با محدودیت های آمریکا در صادرات تراشه به این کشور مخالف است زیرا این اقدام به حقوق و منافع مشروع شرکت های چینی و آمریکایی آسیب می زند. او گفت که چین از ایالات متحده می خواهد که فوراً این رویه را متوقف کند و با شرکت های همه کشورها منصفانه رفتار کند.

مطالب پیشنهادی  ایالات متحده در حال بررسی نقض "مهم" سیستم دادگاه آمریکا | دانش مرکز داده

در سطح پایه، شتاب دهنده هوش مصنوعی یک پردازنده گرافیکی یا GPU است که به طور خاص برای آموزش مدل های هوش مصنوعی با تغذیه هزاران داده به آن ها طراحی شده است. برای چنین کارهایی بهتر از یک CPU همه منظوره است زیرا معماری آن می تواند کارهای موازی را در حجم های عظیم انجام دهد. انویدیا اولین کسی بود که زبانی را برای انجام وظایف هوش مصنوعی توسط پردازنده‌های گرافیکی ابداع کرد و به آن نسبت به رقبایی مانند AMD و اینتل، پیشرفت بزرگی داد.

شرکت بایدو ماه گذشته مجوز استقرار اولین تاکسی خودران کاملاً خودمختار را در جاده‌های چین به دست آورد. بایدو در کنار رقبای داخلی مانند Pony.ai Inc. و XPeng جزو اولین شرکت‌هایی است که در سطح جهان چنین خدماتی را عرضه می‌کند – اما این پیشروی بدون ادامه توانایی توسعه با استفاده از سخت‌افزار Nvidia در خطر است.

ایالات متحده به انویدیا یک سال فرصت داده است تا کار توسعه در چین را بر روی پیشرفته ترین تراشه سرور H100 خود به پایان برساند و تاکید کرد که نمی خواهد شرکت هایش روی فناوری حساس در مرزهای چین کار کنند. انویدیا همچنین گفت که محدودیت ها ممکن است در سه ماهه جاری 400 میلیون دلار هزینه داشته باشد و ممکن است مجبور شود برخی از عملیات ها را به خارج از چین منتقل کند.

نسل فعلی تراشه A100 انویدیا با 54 میلیارد ترانزیستور یکی از پیچیده ترین تراشه های جهان است، در حالی که نسل بعدی H100 – که هیچ شرکت چینی قادر به خرید آن بدون تایید صریح ایالات متحده نخواهد بود – بر روی 4 نانومتری TSMC ساخته خواهد شد. پردازش و دارای 80 میلیارد ترانزیستور در هیئت مدیره است.

مطالب پیشنهادی  با سخت افزار مرکز داده قدیمی چه کنیم | دانش مرکز داده

به گفته جف پو از Haitong International Securities، مشتریان مرکز داده بزرگ در چین کارت‌های گرافیک بازی انویدیا را به عنوان جایگزین می‌خرند، هرچند که برای استقرار آن نیاز به تغییرات قابل توجهی دارد. او گفت که اقدام واشنگتن “توسعه GPUهای مرکز داده محلی مانند علی بابا را تسریع خواهد کرد” و احساسات سهام داخلی در این بخش را تقویت خواهد کرد.

شرکت فناوری‌های کامبریکن چین برای تولید تراشه‌های هوش مصنوعی جایگزینی برای Nvidia یا AMD است و سهام آن طی دو روز پس از اعلام محدودیت‌ها، بیش از 30 درصد افزایش یافت.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور