اولین کابل زیردریایی بین اروپا و آمریکای جنوبی فعال شد

EllaLink، اولین کابل زیردریایی با ظرفیت بالا که ارتباط مستقیم بین آمریکای جنوبی و اروپا را فراهم می کند، اکنون به طور کامل عملیاتی شده است.

این پروژه که بخشی از بودجه آن توسط کمیسیون اروپا تامین می شود، برزیل و پرتغال را به هم متصل می کند – جایی که به عنوان یک اتصال زمینی مستقیم به مادرید، اسپانیا ادامه می یابد.

در هر سه مکان، کابل‌ها به مراکز داده Equinix International Business Exchange (IBX) ختم می‌شوند.

این مسیر 5700 مایلی، ترافیک اینترنت را قادر می‌سازد تا از آمریکای شمالی عبور کند و صاحبان آن می‌گویند که 50 درصد افزایش عملکرد شبکه را بین مراکز داده در برزیل، پرتغال و اسپانیا ایجاد می‌کند.

دیگو ماتاس، مدیر عملیات EllaLink گفت: «ارائه اتصالات یک هاپ بین آمریکای لاتین و اروپا با تأخیر 60 میلی‌ثانیه یک تغییر بازی از دیدگاه تأخیر فراآتلانتیک است.

دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است

EllaLink (قبلا EulaLink) در سال 2012 به عنوان مشارکت بین اپراتور کابل زیردریایی اسپانیایی IslaLink و ارائه‌دهنده مخابرات دولتی برزیل Telebras تأسیس شد و شبکه‌های زیردریایی Alcatel مسئول زیرساخت‌ها هستند. در اواخر سال 2019، Telebras به دلیل کمبود منابع، از پروژه خارج شد.

EllaLink سپس یک حامی مالی دیگر به نام صندوق سهام Marguerite II پیدا کرد که بیشتر هزینه‌ها را که حدود 150 میلیون یورو تخمین زده می‌شد، پوشش داد.

در ابتدا، این کابل 72 ترابیت بر ثانیه ظرفیت را در چهار جفت فیبر مستقیم ارائه می دهد.

برای تکمیل نصب، EllaLink با Equinix – یکی از بزرگترین اپراتورهای مرکز داده در جهان که در بیش از 40 پروژه بزرگ کابل زیردریایی مشارکت دارد، شریک شد.

جیم پول، معاون توسعه کسب‌وکار در Equinix، گفت: «امروزه داده‌های بیشتری نسبت به قبل تولید و پردازش می‌شود – و تقریباً هر بایت داده‌ای که از طریق اینترنت حرکت می‌کند، یک کابل زیر دریا را لمس می‌کند.

«در نتیجه، سازمان‌ها نیاز به دسترسی به شبکه‌های با ظرفیت بالا و کم تأخیر دارند که می‌توانند آنها را به مراکز داده در سراسر اقیانوس‌ها با بالاترین سطح اطمینان متصل کنند. اینجاست که Equinix نقش مهمی ایفا می کند و مزیت بزرگی را به مشتریان ارائه می دهد.

Equinix تنها متخصص مرکز داده‌ای نیست که روی این پروژه کار می‌کند: در ماه سپتامبر، EllaLink با ارائه‌دهنده زیرساخت و اتصال BSO، که شبکه‌ای با بیش از 240 نقطه حضور در 33 بازار جغرافیایی را اجرا می‌کند، شریک شد. این شرکت وظیفه داشت فرصت‌های مالی بین اروپا و آمریکای لاتین را به منظور تجاری‌سازی خدمات با تاخیر کم ایجاد کند.

مایکل اورابا، مدیر اجرایی BSO گفت: «کار ما برای اتصال آن‌ها در بازارهای نوظهور با سایر شبکه‌های تجاری در سراسر جهان، نتایج قابل توجهی را برای مناطق به‌دست آورده است، حتی در این مرحله اولیه».

علاوه بر تأخیر کمتر و پهنای باند بالاتر، مزایای دیگری نیز برای EllaLink وجود دارد که کمتر آشکار است: این پروژه در سال 2014 شکل گرفت، بلافاصله پس از اینکه ادوارد اسنودن گستره نظارت دیجیتالی توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) را فاش کرد.

در آن زمان، پروژه کابل زیردریایی به عنوان وسیله ای برای فرار از چشم ناظر ایالات متحده و تضمین بی طرفی اینترنت تلقی می شد.

ما باید به حریم خصوصی، حقوق بشر و حاکمیت کشورها احترام بگذاریم. دیلما روسف، رئیس جمهور وقت برزیل، زمانی که در سال 2014 این کابل را اعلام کرد، گفت: ما نمی خواهیم از تجارت ها جاسوسی شود.