اوراکل به دلیل کاهش سرعت ابر، نگرانی های گسترش استوکس فرو می رود | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — شرکت اوراکل پس از گزارشی مبنی بر کاهش رشد فروش ابری برای دومین سه ماهه متوالی، بیشترین افت را در سه ماه اخیر تجربه کرد و این نگرانی سرمایه گذاران را برانگیخت که توسعه این سازنده نرم افزار به بازار رقابتی آنطور که انتظار می رفت پیش نمی رود.

این شرکت روز دوشنبه گفت که درآمد ابری در سه ماه منتهی به 30 نوامبر 25 درصد افزایش یافته و به 4.8 میلیارد دلار رسیده است. این به دنبال افزایش 30 درصدی در سه ماهه قبل است. انوراگ رانا از بلومبرگ اینتلیجنس گفت که رشد زیرساخت نیز کمتر از انتظارات تحلیلگران بوده که نسبت به سه ماه قبل کاهش یافته است.

اوراکل که به دلیل نرم‌افزار پایگاه داده‌اش شناخته می‌شود، بر توسعه زیرساخت‌های ابری خود برای رقابت قوی‌تر با شرکت‌هایی مانند Amazon.com Inc.، Microsoft Corporation و Alphabet Inc. Google متمرکز شده است. این ابتکار برای اجاره قدرت محاسباتی و فضای ذخیره سازی از طریق اینترنت در ماه سپتامبر زمانی که اوراکل اولین کاهش رشد زیرساخت خود را پس از بیش از یک سال شتاب گزارش داد، با مشکل مواجه شد.

سهام در پایان روز سه شنبه در نیویورک 12 درصد کاهش یافت و به 100.81 دلار رسید که بزرگترین کاهش یک روزه از 12 سپتامبر بود. سهام امسال 23 درصد افزایش یافته است.

مدیران شرکت علت کاهش سرعت را کمبود سرور ابری و ظرفیت پردازش گرافیکی دانستند نه تقاضای مشتری. مدیر اجرایی Safra Catz در تماس با درآمد گفت که این شرکت هزینه های سرمایه خود را افزایش خواهد داد تا مراکز داده بیشتری را آنلاین کند. او افزود که اگر ظرفیت در دسترس بود، این شرکت می‌توانست «صدها میلیون دلار» بیشتر را در فروش فصلی ابری تشخیص دهد.

لری الیسون، رئیس هیئت مدیره، گفت که او رشد زیرساخت ابری را «بیش از 50 درصد برای چند سال» می‌بیند. وال استریت نشان داد که انتظار داشت زودتر پیکاپ شود. رعنا گفت: «ممکن است چند ربع طول بکشد تا این مشکل حل شود، زیرا عقب ماندگی همچنان در حال رشد است.

با این حال، مدیران اوراکل همچنان نسبت به کسب و کار خوش بین بودند. Catz در بیانیه ای گفت که تقاضا “با سرعت نجومی در حال افزایش است.” الیسون گفت که اوراکل به هزینه های خود برای گسترش ظرفیت خود برای ارائه قدرت محاسباتی و سایر خدمات ابری، از جمله ساخت 100 مرکز داده جدید، ادامه می دهد. او در این بیانیه گفت: «تقاضا بر ماه است.

سیتی پانیگراهی، تحلیلگر میزوهو، پیش از نتایج، نوشت: دستاوردهای آینده نه تنها به تقاضای مشتری بستگی دارد، بلکه در دسترس بودن پردازنده های گرافیکی مورد استفاده در مراکز داده برای تقویت بار کاری هوش مصنوعی است.

Catz در این تماس گفت: در سه ماهه جاری، کل درآمد باید حدود 6.5٪ افزایش یابد. تحلیلگران به طور متوسط ​​7.5 درصد جهش را تخمین زدند. او گفت که فروش ابری، بدون احتساب درآمد واحد بهداشتی سرنر، حدود 27 درصد افزایش خواهد یافت، که شتابی نسبت به سه ماهه دوم مالی خواهد بود. این شرکت اعلام کرد که به اهداف بلندمدت مالی قبلی خود برای سال مالی 2026 متعهد است.

این شرکت روز دوشنبه اعلام کرد که فروش اوراکل در سه ماهه دوم مالی با 5 درصد افزایش به 12.9 میلیارد دلار رسیده است که کمتر از انتظارات 13.1 میلیارد دلاری تحلیلگران است. سود، بدون احتساب برخی اقلام، 1.34 دلار در هر سهم بود، در حالی که میانگین برآورد 1.33 دلار بود.

از درآمد ابری، 1.6 میلیارد دلار از اجاره قدرت محاسباتی و فضای ذخیره سازی از طریق اینترنت و 3.2 میلیارد دلار از برنامه های کاربردی به دست آمده است.

فروش نرم افزار Fusion برای مدیریت امور مالی شرکت ها در سه ماهه 21 درصد افزایش یافته است. درآمد حاصل از NetSuite، ابزارهای برنامه ریزی سازمانی برای شرکت های کوچک و متوسط ​​نیز 21 درصد افزایش یافت.

نکته نگران کننده دیگر این است که کسب و کار ثبت شده سلامت سرنر کندتر از آنچه وال استریت انتظار داشت رشد می کند. مدیریت در سپتامبر اعلام کرد که این شرکت در تلاش است تا تجارت نرم افزاری قدیمی Cerner را به فضای ابری تغییر دهد، به این معنی که باید ساختار قراردادها را با بسیاری از مشتریان تغییر دهد. اوایل سال جاری، اوراکل مشاغل این بخش را که در ژوئن 2022 به قیمت حدود 29 میلیارد دلار خریداری شد، کاهش داد.

الیسون در طول این تماس گفت که نیمی از مشتریان نرم افزار سلامت الکترونیکی سرنر تا فوریه در فضای ابری خواهند بود. او گفت که محصولات سرنر “بسیار سریع از مبنای مجوز به مبنای اشتراک در حال حرکت هستند.”

کاتز گفت که درآمد سرنر در سال مالی 1 تا 2 درصد کاهش خواهد یافت. او گفت که پس از آن، این واحد “دیگر مانعی برای رشد اوراکل نخواهد بود.”