انویدیا تراشه‌های جدیدی را عرضه می‌کند، مدعی رهبری مسابقه رایانه‌های شخصی هوش مصنوعی | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — شرکت انویدیا، که فناوری تراشه‌های آن در مراکز داده‌ای که برای ایجاد نرم‌افزار هوش مصنوعی استفاده می‌شوند، غالب است، محصولات جدیدی را برای کمک به صنعت رایانه‌های شخصی برای جذب مشتریان با رایانه‌های شخصی هوش مصنوعی اعلام کرد.

انویدیا از سه تراشه گرافیکی دسکتاپ جدید با اجزای اضافی رونمایی کرد که به گیمرها، طراحان و سایر کاربران رایانه امکان استفاده بهتر از هوش مصنوعی را در ماشین های شخصی خود بدون نیاز به اتکا به خدمات از راه دوری که از طریق اینترنت دسترسی دارند، می دهد. این شرکت روز دوشنبه در ارائه‌ای در نمایشگاه CES گفت تراشه‌ها، نسخه‌های به‌روز شده عرضه‌های موجود، با «قیمت جدید عالی» عرضه خواهند شد.

رقبای انویدیا، شرکت اینتل و دستگاه‌های میکرو پیشرفته، قبلاً از آنچه به گفته آنها عصر جدیدی برای صنعت است، تبلیغ کرده‌اند: رایانه‌های شخصی هوش مصنوعی. این شرکت‌ها استدلال می‌کنند که نرم‌افزار هوش مصنوعی زمانی که بر روی خود رایانه‌های شخصی به جای اینترنت اجرا می‌شود، ایمن‌تر و پاسخگوتر است. انویدیا اکنون ادعا می کند که تراشه های گرافیکی آن بهترین موتور برای تامین انرژی انواع جدید لپ تاپ ها و دسکتاپ ها هستند.

GeForce RTX 4080 SUPER جدید هسته های پردازشی و حافظه سریع تری خواهد داشت. این شرکت می‌گوید که می‌تواند نرم‌افزار تولید تصویر Stable Diffusion XL را ۱.۷ برابر سریع‌تر از مدل مشابه نسل قبلی فناوری Nvidia اجرا کند. تراشه جدید همچنین به بازی‌های دارای ردیابی پرتو – ساخت تصویر با محاسبه مسیر تک تک پرتوهای نور – با وضوح 4K کمک می‌کند.

این محصول قرار است از 31 ژانویه با قیمت 999 دلار به فروش برسد. این شرکت همچنین از RTX 4070 Ti SUPER با قیمت 799 دلار و 4070 Super با قیمت 599 دلار رونمایی کرد که اواخر این ماه در دسترس خواهد بود.

به گفته جاستین واکر، معاون Nvidia، این محصولات همراه با نرم‌افزار جدید و بهینه‌سازی مدل‌های هوش مصنوعی که Nvidia نیز منتشر می‌کند، نسبت به ماشین‌هایی که از تراشه‌های اینتل بهره می‌برند، بهبودی «مرتبه‌ای بزرگ» ارائه می‌کنند.

سهام انویدیا در معاملات روز دوشنبه نیویورک تا 5 درصد افزایش یافت و آن را به بالای 500 دلار در هر سهم به بالاترین سطح خود رساند. این سهام در سال گذشته بیش از سه برابر شد و ارزش بازاری بیش از یک تریلیون دلار را به شرکت داد.

پس از افزایش فروش در طول همه‌گیری، محموله‌های رایانه‌های شخصی به شدت کاهش یافته است و سازندگان و تامین‌کنندگان قطعات را زیر بار موجودی و رشد اندک گذاشته است. انویدیا با در اختیار داشتن بازار تراشه های شتاب دهنده ای که برای ایجاد نرم افزار هوش مصنوعی در مراکز داده استفاده می شود، از بدترین سقوط رایانه شخصی جلوگیری کرده است. افزایش تقاضا برای این نوع تراشه گران‌تر، ارزش بازار انویدیا را به بیش از یک تریلیون دلار رسانده و آن را به با ارزش‌ترین شرکت در تاریخ صنعت نیمه‌رسانا تبدیل کرده است.

با این حال، برای سازندگان تراشه های کامپیوتری به طور کلی، اکثر حجمی که آنها ارسال می کنند همچنان به رایانه های شخصی اختصاص می یابد. آنها به دنبال راهی برای متقاعد کردن صاحبان لپ‌تاپ و خریداران شرکت‌ها برای ارتقای تجهیزات خود هستند و شروع به تبلیغ قابلیت‌های هوش مصنوعی به عنوان دلیلی برای خریدهای جدید کرده‌اند.

انویدیا گفت تراشه‌های جدید بازی‌های واقعی‌تری را با تصاویری با وضوح بالا که توسط هوش مصنوعی بهبود یافته است، ارائه می‌کنند که همچنین دیالوگ‌های بهبود یافته‌ای را توسط شخصیت‌های درون بازی ایجاد می‌کند. در مثالی دیگر، این محصولات ابزارهای پاسخگوی بیشتری را برای نرم افزارهای ویرایش تصویر از شرکت هایی مانند Adobe Inc ارائه خواهند کرد. این شرکت گفت که در حال حاضر 500 برنامه کاربردی وجود دارد که برای کار بهتر با هوش مصنوعی و فناوری RTX انویدیا تنظیم شده اند.

انویدیا بزرگترین سازنده پردازنده های گرافیکی یا همان GPU است. گیمرها مایلند هزاران دلار برای کارت هایی بپردازند که تجربه آنها را ارتقاء می دهند، که تراشه های این شرکت را به رایانه های شخصی اضافه می کند. رقیب اصلی انویدیا در آن بازار AMD است. اینتل و AMD همچنین واحدهای پردازش مرکزی را ارائه می دهند که دارای قابلیت های گرافیکی هستند.

به طور جداگانه، انویدیا گفت که قابلیت‌های محصولات جدیدش قوانینی را که توسط دولت ایالات متحده برای محدود کردن صادرات تراشه‌های مرتبط با هوش مصنوعی به چین وضع شده است، ایجاد نخواهد کرد. برترین GTX 4090 قبلاً با این محدودیت‌ها مخالفت کرده بود و انویدیا را ملزم به تولید نسخه‌ای با قابلیت کمتر برای آن بازار کرد.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور