انویدیا از پلتفرم هوش مصنوعی نسل بعدی Rubin برای سال 2026 رونمایی کرد

(بلومبرگ) — جنسن هوانگ، مدیر اجرایی شرکت انویدیا گفت که این شرکت قصد دارد هر ساله شتاب دهنده های هوش مصنوعی خود را ارتقا دهد و یک Blackwell Ultra را اعلام کند. تراشه برای سال 2025 و یک پلتفرم نسل بعدی در حال توسعه به نام Rubin برای سال 2026.

این شرکت – که اکنون بیشتر به خاطر سیستم های مرکز داده هوش مصنوعی خود شناخته می شود – ابزارها و مدل های نرم افزاری جدیدی را در آستانه نمایشگاه تجاری کامپیوتکس در تایوان معرفی کرد. Nvidia شاهد ظهور Generative است هوش مصنوعی مدیرعامل شرکت ملی تایوان در سخنرانی خود در دانشگاه ملی تایوان گفت که به عنوان یک انقلاب صنعتی جدید و انتظار می رود با تغییر فناوری به سمت رایانه های شخصی نقش مهمی ایفا کند.

انویدیا ذینفع اصلی سیل عظیمی از هزینه های هوش مصنوعی بوده است که به تبدیل این شرکت به با ارزش ترین سازنده تراشه در جهان کمک کرده است. اما اکنون به نظر می رسد پایگاه مشتریان خود را فراتر از تعداد انگشت شماری از غول های محاسبات ابری که بخش عمده ای از فروش آن را تولید می کنند، گسترش دهد. به عنوان بخشی از توسعه، هوانگ انتظار دارد تعداد بیشتری از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی از هوش مصنوعی استفاده کنند – همه از کشتی‌سازان تا توسعه‌دهندگان دارو. او به موضوعاتی که یک سال پیش در همان محل شروع کرده بود، بازگشت، از جمله این ایده که کسانی که قابلیت‌های هوش مصنوعی ندارند، رها خواهند شد.

هوانگ روز یکشنبه گفت: «ما شاهد تورم محاسباتی هستیم. به گفته هوانگ، از آنجایی که مقدار داده‌هایی که باید پردازش شوند به‌طور تصاعدی افزایش می‌یابد، روش‌های محاسباتی سنتی نمی‌توانند ادامه دهند و تنها از طریق سبک محاسبات شتاب‌دار Nvidia است که می‌توانیم هزینه‌ها را کاهش دهیم. او 98 درصد صرفه جویی در هزینه و 97 درصد انرژی کمتر مورد نیاز با فناوری انویدیا را تبلیغ کرد و گفت که «ریاضی مدیر عامل است که دقیق نیست، اما درست است».

مربوط:تراشه های مرکز داده در سال 2024: روندها و انتشارات برتر

سهام از شرکت تولید نیمه هادی تایوان و سایر تامین کنندگان پس از اعلام افزایش یافتند. سهام TSMC تا 3.9٪ افزایش یافت در حالی که Wistron Corporation 4٪ افزایش یافت.

هوانگ گفت پلتفرم آتی Rubin AI از HBM4 استفاده خواهد کرد، نسخه بعدی حافظه با پهنای باند بالا که به گلوگاهی برای تولید شتاب‌دهنده هوش مصنوعی تبدیل شده است و پیشرو SK Hynix تا سال 2025 به فروش رسیده است. در غیر این صورت، وی مشخصات دقیقی را برای محصولات آینده، که به دنبال Blackwell خواهد بود.

دن نیومن، مدیر عامل و تحلیلگر ارشد گروه Futurum، گفت: “من فکر می کنم دست زدن به Rubin و Rubin Ultra بسیار هوشمندانه بود و نشان دهنده تعهد آن به چرخه تازه سازی سال به سال است.” آنچه که من احساس می‌کنم او به وضوح به خانه خود رسید، نوآوری و پیگیری بی‌وقفه شرکت برای به حداکثر رساندن محدودیت‌های فناوری از جمله نرم‌افزار، فرآیند، بسته‌بندی و مشارکت برای محافظت و گسترش جایگاه و جایگاه خود در بازار است.

مربوط:Ampere از پردازنده 256 هسته ای در مرکز داده Power Play رونمایی کرد

انویدیا شروع به فروش کارت های بازی برای رایانه های شخصی رومیزی کرد و این پس زمینه با تلاش سازندگان رایانه برای اضافه کردن عملکردهای هوش مصنوعی بیشتر به دستگاه های خود وارد عمل شد.

مایکروسافت و شرکای سخت‌افزاری آن از Computex برای نمایش لپ‌تاپ‌های جدید با پیشرفت‌های هوش مصنوعی تحت نام تجاری Copilot+ استفاده می‌کنند. اکثر دستگاه‌هایی که به بازار می‌آیند مبتنی بر نوع جدیدی از پردازنده هستند که به آنها امکان می‌دهد با یک بار شارژ باتری طولانی‌تر کار کنند، ارائه شده توسط رقیب انویدیا، کوالکام.

به گفته انویدیا، در حالی که این دستگاه ها برای عملکرد ساده هوش مصنوعی خوب هستند، افزودن یک کارت گرافیک Nvidia عملکرد آنها را به شدت افزایش می دهد و ویژگی های جدیدی را برای نرم افزارهای محبوب مانند بازی ها به ارمغان می آورد. این شرکت گفت که سازندگان رایانه های شخصی مانند Asustek Computer Inc. چنین رایانه هایی را ارائه می دهند.

انویدیا برای کمک به سازندگان نرم‌افزار، ابزارها و مدل‌های هوش مصنوعی از قبل آموزش‌دیده‌شده را ارائه می‌کند. آنها کارهای پیچیده ای را انجام می دهند، مانند تصمیم گیری در مورد اینکه آیا داده ها را روی خود دستگاه خرد کنند یا آنها را از طریق اینترنت به یک مرکز داده ارسال کنند.

به طور جداگانه، انویدیا طرح جدیدی را برای رایانه های سرور ساخته شده بر روی تراشه های خود منتشر می کند. برنامه MGX توسط شرکت‌هایی مانند شرکت Hewlett Packard Enterprise و Dell Technologies Inc. استفاده می‌شود تا به آنها امکان دهد تا با محصولاتی که توسط شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی استفاده می‌شوند، سریع‌تر وارد بازار شوند. حتی رقبای Advanced Micro Devices و Intel Corporation از این طراحی با سرورهایی استفاده می کنند که پردازنده های خود را در کنار تراشه های Nvidia قرار می دهند.

لیزا سو، مدیر عامل AMD، یک روز پس از اظهارات هوانگ در Computex روی صحنه رفت و پیشرفت شرکتش در تراشه‌های هوش مصنوعی را ترسیم کرد. AMD در حال سرعت بخشیدن به معرفی پردازنده های هوش مصنوعی خود است زیرا به دنبال کاهش فاصله با Nvidia در زمینه رشد سریع است.

به گفته این شرکت، محصولاتی که قبلاً اعلام شده انویدیا، مانند Spectrum X برای شبکه و انویدیا Inference Microservices – یا NIM، که هوانگ آن را “AI in a box” نامید – اکنون به طور کلی در دسترس هستند و به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین دسترسی رایگان به محصولات NIM را ارائه می دهد. میکروسرویس‌ها مجموعه‌ای از نرم‌افزارها و مدل‌های میانی هستند که به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا خدمات هوش مصنوعی را سریع‌تر ارائه کنند، بدون اینکه نگران فناوری اساسی باشند. شرکت هایی که آنها را به کار می گیرند باید هزینه استفاده از Nvidia را بپردازند.

هوانگ همچنین استفاده از دوقلوهای دیجیتالی را در دنیای مجازی که Nvidia آن را Ominverse می نامد، تبلیغ کرد. برای نشان دادن مقیاس ممکن، او یک دوقلوی دیجیتالی از سیاره زمین به نام زمین 2 را نشان داد و نشان داد که چگونه می تواند به مدل سازی الگوی آب و هوای پیچیده تر و سایر کارهای پیچیده کمک کند. وی خاطرنشان کرد که سازندگان قراردادی مستقر در تایوان مانند شرکت صنایع دقیق Hon Hai، که به نام فاکسکان نیز شناخته می شود، از این ابزارها برای برنامه ریزی و بهره برداری کارآمدتر کارخانه های خود استفاده می کنند.


Source link