انتشار گازهای گلخانه ای گوگل در طی پنج سال به دلیل هوش مصنوعی 48 درصد افزایش یافت

(بلومبرگ) — انتشار گازهای گلخانه ای گوگل طی پنج سال تقریباً به نصف افزایش یافته است، زیرا این شرکت القا کرده است. هوش مصنوعی بر اساس گزارش زیست محیطی جدید غول فناوری، در بسیاری از محصولات اصلی این شرکت، رسیدن به هدف خود را برای حذف انتشار کربن تا سال 2030 دشوارتر می کند.

را گزارش سالانه روز سه شنبه منتشر شد (2 ژوئیه) و پیشرفت گوگل در راستای تحقق اهداف زیست محیطی خود در سال گذشته را پوشش می دهد. واحد آلفابت گفت که انتشار گازهای گلخانه ای آن در کل سال 2023 به 14.3 میلیون تن معادل دی اکسید کربن رسیده است. این شرکت گفت که این میزان 48 درصد بیشتر از سال 2019 و 13 درصد بیشتر از سال 2022 است.

گوگل گفت بالاتر انرژی مصرف در مراکز داده و انتشار گازهای گلخانه‌ای از زنجیره تامین مقصر بوده است و گفت که فشار آن برای افزودن هوش مصنوعی به محصولاتش می‌تواند کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را در آینده دشوارتر کند.

همانطور که هوش مصنوعی را در محصولات خود ادغام می کنیم، کاهش انتشار گوگل در این گزارش نوشت، ممکن است به دلیل افزایش تقاضای انرژی ناشی از شدت بیشتر محاسبات هوش مصنوعی، و انتشار گازهای گلخانه ای مرتبط با افزایش مورد انتظار در سرمایه گذاری زیرساخت های فنی ما چالش برانگیز باشد.

برای چندین سال، شرکت مانتین ویو، مستقر در کالیفرنیا این را گفته است برای از بین بردن چنین گازهای گلخانه ای برنامه ریزی می کند از عملیات خود تا سال 2030.

مربوط:نوآوری های دوستدار محیط زیست: راهنمای مواد سبز در مراکز داده

همانطور که تحقیقات اخیر بلومبرگ نشان داد، هوش مصنوعی – و به ویژه هوش مصنوعی مولد، که ورودی های کاربر را دریافت می کند و محتوای جدید مانند متن، تصاویر یا آهنگ ها را بیرون می اندازد، بسیار نیازمند منابع است. از آنجایی که این فناوری به سرعت در حال رشد است، مراکز داده بیشتری برای ساخت و اجرای آن مورد نیاز است که منجر به افزایش نیاز برق می شود.

افزایش چشمگیر تقاضای برق ناشی از رویکرد رشد به هر قیمتی در سیلیکون ولی به هوش مصنوعی، برنامه‌های انتقال انرژی کل کشورها و همچنین اهداف انرژی پاک شرکت‌های فناوری تریلیون دلاری را تهدید می‌کند.

بر اساس تجزیه و تحلیل بلومبرگ از آخرین داده های موجود، در برخی کشورها، از جمله عربستان سعودی، ایرلند و مالزی، انرژی مورد نیاز برای راه اندازی تمام مراکز داده ای که قصد دارند با ظرفیت کامل بسازند، از عرضه انرژی های تجدیدپذیر موجود بیشتر است.

گوگل اولین شرکت بزرگ فناوری نیست که از رشد سریع هوش مصنوعی به عنوان مانعی برای دستیابی به اهداف زیست محیطی یاد می کند. در ماه می، شرکت مایکروسافت اعلام کرد انتشار کربن آن از سال 2020 30 درصد افزایش یافته است، زیرا این شرکت به طور فزاینده ای روی هوش مصنوعی سرمایه گذاری می کند. این افزایش باعث شد تا هدف شرکت برای رسیدن به کمتر از صفر خالص تا سال 2030 حتی سخت تر از زمانی که اعلام کرد. هدف کربن منفی.

مربوط:آیا جلبک می تواند کلید پایداری مرکز داده باشد؟

ساشا لوچونی، سرپرست آب و هوا در استارت‌آپ Hugging Face، می‌گوید که داده‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌های فناوری وقتی اهداف زیست‌محیطی خود را تعیین می‌کنند، رشد عظیم هوش مصنوعی را پیش‌بینی نمی‌کنند. او گفت: «آنها نمی توانستند داشته باشند. “سال پایه در آن گزارش گوگل 2019 بود – قطعاً آن را پیش بینی نمی کردم.” لوچونی گفت که شرکت ها هم از میزان انرژی مورد نیاز برای ساخت چنین فناوری و هم از میزان انرژی مورد نیاز برای اجرای آن چشم پوشیده اند.


Source link