انتشار جهانی از ساختمان ها، ساخت و ساز به سطوح رکورد صعود می کند | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) – بر اساس آخرین داده ها، انتشار دی اکسید کربن ناشی از ساخت و ساز ساختمان ها و عملیات در سال 2021 به بالاترین حد خود رسید، نشانه ای از اینکه فشار برای کربن زدایی صنعت تا سال 2050 ممکن است از دسترس خارج شود. بر اساس داده های گردآوری شده توسط اتحادیه جهانی ساختمان و ساخت و ساز، انتشار گازهای گلخانه ای مرتبط با انرژی ناشی از بهره برداری از ساختمان ها به 10 گیگاتن معادل CO2 رسیده است که 5 درصد بیشتر از سطح سال 2020 و 2 درصد بیشتر از اوج قبل از همه گیری در سال 2019 است. این گروه گفت که تقاضای انرژی عملیاتی در ساختمان‌ها برای گرمایش، سرمایش، روشنایی و تجهیزات حدود 4 درصد نسبت به سال 2020 افزایش یافته است.

در حالی که سرمایه گذاری در بهره وری انرژی ساختمان در سال گذشته 16 درصد افزایش یافته و به 237 میلیارد دلار رسیده است، رشد فضای کف از تلاش های بهره وری پیشی گرفته است. در نتیجه، “شکاف بین عملکرد آب و هوایی این بخش و مسیر کربن زدایی 2050 در حال افزایش است.” ساختمان ها منبع 37 درصد از انتشار CO2 جهانی در سال 2021 بودند که شامل انتشارات ناشی از تولید بتن، فولاد، شیشه و سایر مصالح ساختمانی می شود. بنابراین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای این بخش برای هدف بزرگ تر کربن زدایی اقتصاد جهانی حیاتی شده است. فعالیت‌های ساختمانی در اکثر اقتصادهای بزرگ سال گذشته به سطح قبل از همه‌گیری بازگشت و مصرف انرژی با بازگشایی دفاتر افزایش یافت. اقتصادهای نوظهور بیشتر نیز استفاده خود از سوخت های فسیلی را در ساختمان ها افزایش دادند. GlobalABC گفت که این امر باعث شد تقاضای انرژی برای ساختمان ها حدود 4 درصد از سطح سال 2020 افزایش یابد که بزرگترین پیشرفت در دهه گذشته است.

مطالب پیشنهادی  محاسبات لبه فضای کمی برای مراکز داده می دهد | دانش مرکز داده

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از ساختمان های مسکونی نویدبخش است، اما دستیابی به آن دشوار است. آدریان جویس، مدیر Renovate Europe، یک گروه کمپین که در گزارش GlobalABC دخیل نبود، در مصاحبه‌ای گفت: «انگیزه دادن به میلیاردها مالک ساختمان برای اقدام دشوار است. و در مورد سیاستمداران، آنها تمایلی به تحمیل تعهدات به صاحبان خانه ندارند.»

اکنون کشورهای بیشتری ساختمان ها را در تعهدات اقلیمی خود تحت توافقنامه پاریس گنجانده اند که به عنوان مشارکت های تعیین شده ملی یا NDC شناخته می شوند. بر اساس این گزارش، تعداد NDCهایی که به ساختمان‌ها اشاره می‌کنند از 88 مورد در سال 2015 به 158 در سال 2021 افزایش یافت. با این حال، تنها 26 درصد از کشورها قوانین اجباری انرژی ساختمان را برای بخش ساختمان دارند. جنگ روسیه در اوکراین که منجر به افزایش هزینه سوخت شده و زندگی روزمره را برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان گران‌تر کرده است، پیشرفت را نیز با مشکل مواجه کرده است. صاحبان خانه های دارای محدودیت نقدی تمایلی به نصب پمپ های حرارتی گران قیمت، اصلاح عایق ها یا تغییر به پنجره های کم مصرف بدون کمک قابل توجه دولت ندارند. اینگر اندرسن، مدیر اجرایی برنامه محیط‌زیست سازمان ملل در بیانیه‌ای که همراه این گزارش است، گفت: «راه‌حل ممکن است در این باشد که دولت‌ها از طریق مشوق‌های مالی و غیر مالی، به سمت فعالیت‌های سرمایه‌گذاری ساختمانی با کربن کم و صفر کمک کنند.»

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور