افزایش درآمد مرکز داده با خدمات شبکه: آنچه باید بدانید | دانش مرکز داده

با رشد مراکز داده در سراسر کشور، اپراتورها برای کاهش ردپای محیطی خود تحت فشار هستند. با این حال، اصول اولیه مانند همیشه مهم باقی می‌ماند: حفظ تایم کار اصلی کسب و کار 24/7/365. اکثر مراکز داده برای حفظ قابلیت اطمینان، برنامه های افزونگی داخلی برای نیرو و خنک کننده دارند – و این منطقه ای است که فرصت کافی برای افزایش درآمد وجود دارد.

با ثبت سیستم‌های پشتیبان در برنامه‌های خدمات شبکه، مراکز داده می‌توانند یک جریان درآمد اضافی ایجاد کنند و پتانسیل کامل دارایی‌های انرژی را که معمولاً برای ماه‌ها بیکار می‌مانند، باز کنند.

پانلی در Data Center World 2024 این برنامه‌های خدمات شبکه را مورد بحث قرار داد و توضیح داد که چگونه مراکز داده می‌توانند با شرکت‌ها و فروشندگان برای استفاده از ژنراتورهای خود در آنچه به عنوان پاسخ تقاضا شناخته می‌شود، کار کنند. به گفته وزارت انرژی، پاسخ تقاضا فرصتی را برای مصرف کنندگان انرژی (مانند مراکز داده) فراهم می کند تا با کاهش یا تغییر مصرف برق خود در دوره های اوج در پاسخ به نرخ های مبتنی بر زمان یا سایر مشوق های مالی، در عملکرد شبکه برق نقش داشته باشند.

به طور معمول، اگر مدیران شبکه نیاز به تعادل بین عرضه و تقاضا داشته باشند، یک شرکت به یک مرکز داده یا سایر تسهیلات پول می پردازد تا دارایی های تولید پشتیبان خود را در حالت آماده به کار قرار دهد. به عنوان مثال، ممکن است از یک مرکز داده خواسته شود که برای چند دقیقه یا چند ساعت از برق شبکه به برق پشتیبان سوئیچ کند تا شبکه تثبیت شود.

به یک نیروگاه مجازی بپیوندید

مایکل میندل هست یک ارشد اجرایی حساب ملی برای سی پاور، شرکتی که به صاحبان منابع انرژی توزیع شده (DERها، مانند ژنراتورهای پشتیبان) کمک می کند تا این DER ها را به عناصری در یک نیروگاه مجازی (VPP) تبدیل کنند که به عنوان بخشی از شبکه عمل می کند.. این شرکت هفت گیگاوات ظرفیت را در 7000 سایت در سراسر ایالات متحده مدیریت می کند

Mindell از Data Center World گفت: «مراکز داده می‌توانند ارزش DERهای خود را به حداکثر برسانند و در عین حال به یک شبکه پاک‌تر و کارآمدتر از طریق VPP کمک کنند. DER اساساً هر چیزی است که می تواند برق مصرف کند، تولید کند یا ذخیره کند و بتواند به یک سیگنال پاسخ دهد.

اپراتورها می توانند از DERها با استفاده از آنها برای تقویت شبکه زمانی که و در جایی که منابع قابل اطمینان و قابل ارسال بیشتر مورد نیاز است، درآمد کسب کنند. به گفته Mindell، از این گذشته، تقاضا برای انرژی گاهی اوقات از توانایی تامین آن پیشی می‌گیرد که می‌تواند باعث خاموشی یا خاموشی شود. به جای ساخت نیروگاه‌های بیشتر برای افزودن ظرفیت بیشتر، اپراتور شبکه می‌تواند با پرداخت هزینه به مصرف‌کنندگان انرژی برای استفاده از برق کمتر در زمانی که تقاضا بیش از عرضه است، شبکه را متعادل کند.

دنیای مرکز دادهمایکل میندل، میلی نولتون، کریس سویت، ری برکبیل در یک پنل برای DCW

(از چپ به راست) مایکل میندل، میلی نولتون، کریس سویت و ری برکبیل در طول یک میزگرد در مرکز داده جهانی در 16 آوریل 2024.

گفت: “تعدادی از خدمات پاسخگویی به تقاضا و خدمات جانبی موجود است که ممکن است بر اساس قیمت یا اضطراری باشد.” میلی نولتون، مدیر استراتژی در سی پاور مراکز داده مشوق هایی برای مشارکت در پاسخگویی به تقاضا و پشتیبانی از قابلیت اطمینان و پایداری شبکه دریافت می کنند.

وی افزود، یک VPP مجموعه ای از DERها است که خدمات شبکه را از طریق ارسال هماهنگ ارائه می دهد. کسانی که علاقه مند به شرکت در چنین برنامه های پاسخگویی به تقاضا هستند، باید مناطقی را شناسایی کنند که می توانند در آنجا به هم متصل شوند، دارایی ها را جمع آوری و کنترل کنند، و انعطاف پذیری را به بازارهای انرژی بفروشند.

چهار دی از شبکه مدرن

سپس نولتون چهار D از شبکه نوظهور را که اپراتورهای مرکز داده باید بدانند: کربن زدایی، تمرکززدایی، دیجیتالی کردن و اختلال ارائه کرد.

کربن زدایی در درجه اول در مورد انتقال از سوخت های فسیلی به انرژی های تجدید پذیر است. اما با افزایش نفوذ انرژی‌های تجدیدپذیر، مشکلات وقفه‌ای و پایداری شبکه چند برابر می‌شود. بنابراین، منحنی های بار جدید و الگوهای تقاضا ظاهر می شوند. ابتکارات محیطی، اجتماعی و حاکمیت شرکتی (ESG) معمولا کربن زدایی را هدف قرار می دهد و این به نوبه خود نیاز به انعطاف پذیری و خدمات VPP را تحریک می کند.

نولتون گفت: خدمات شبکه مانند پایداری پاسخ تقاضا و اهداف ESG، علاوه بر قیمت محوری.

عدم تمرکز همه چیز در مورد دور شدن از مدل سنتی یک ابزار بزرگ است که برق را برای هر خانه، تجارت و صنعت در کل منطقه فراهم می کند. با تسهیل رشد DER ها از طریق مشوق ها و تغییرات نظارتی، معماری شبکه توزیع شده تری پدیدار می شود.

دیجیتالی شدن از پیشرفت‌های هوش مصنوعی و مخابراتی برای اجرای یک شبکه کارآمدتر بهره می‌برد. ارتباطات بلادرنگ و سیگنال های شبکه باعث تغییر سریع از شبکه به DER و بازگشت مجدد برای شرکت کنندگان در پاسخ به تقاضا می شود.

قطع مربوط به شیوع فزاینده طوفان های زمستانی، امواج گرمای تابستانی، خشکسالی، طوفان ها و سایر رویدادهایی است که تمایل دارند شبکه را از بین ببرند – چه به صورت محلی یا منطقه ای. COVID-19 شکل دیگری از اختلال در سال های اخیر بود.

نولتون گفت: “VPP ها یک تکه از پاسخ به چهار D هستند و بخشی جدایی ناپذیر از شبکه آینده هستند.”

آمادگی مرکز داده برای پاسخگویی به تقاضا

برای استفاده از چنین برنامه های خدمات شبکه، دارایی های مرکز داده باید در یک لحظه در دسترس شبکه باشند. خیلی معمول است که یک مرکز داده از ژنراتورهای خود برای مدت طولانی استفاده نکند و در صورت بروز شرایط اضطراری آنها را معیوب کند. آنها باید به خوبی نگهداری شوند و به طور منظم آزمایش شوند تا در صورت فراخوانی آماده باشند.

مراکز داده DER نیز باید به درستی مجوز داشته باشند و با انواع دستورات فدرال، ایالتی و محلی مطابقت داشته باشند. نولتون گفت که مدیران مراکز داده باید به قوانین و استانداردهایی توجه کنند که به‌روزرسانی‌ها و تغییرات منظم انجام می‌شود.

آمادگی سوخت نیز چالش دیگری است. اگر مرکز داده بخواهد از این که اپراتور شبکه آن را از برق شبکه به ژنراتورهای پشتیبان تغییر دهد، درآمد کسب کند، تأسیسات باید به اندازه کافی سوخت ذخیره شده در محل یا در صورت تقاضا در دسترس داشته باشد تا تا زمان از سرگیری برق شبکه دوام بیاورد.

پاسخ تقاضا در عمل: مطالعه موردی

CloudHQ یک سرویس آنلاین است که راه حل های گردش کار بهره وری ایمیل و همچنین راه حل های همگام سازی ابری و پشتیبان را ارائه می دهد. کریس سویت، مدیر ایمنی و بهداشت محیط در CloudHQ، گفت که شرکت او به مدت یک دهه خدمات پاسخگویی به تقاضا را به مشتریان خود ارائه می دهد.

سوئیت گفت: «معمولاً در مورد نیاز به تعویض برق در محل برای کمک به شبکه اطلاع رسانی دو ساعته داده می شود. “ما همچنین درگیر یک برنامه اوج قدرت هستیم که به شما برای اجتناب از پیک های معروف به 5CP و یک برنامه بهره وری انرژی که با PUE سر و کار دارد، پاداش می دهد.”

CloudHQ برای کشف بهترین راه برای اجرای این برنامه ها با CPower همکاری می کند. Sweet به مراکز داده توصیه می کند که از قبل شروع به پاسخگویی به تقاضا برای تمرین می کنند. آنها باید پاسخگویی خود را آزمایش کنند، هرگونه پیچ خوردگی را برطرف کنند، هر گونه ارتقای مورد نیاز را انجام دهند و مطمئن شوند که در هنگام ضربه زدن به شبکه خوب هستند. سویت خاطرنشان کرد که شبکه شبکه PJM در شمال شرق با موفقیت از پاسخ تقاضا برای رفع پیک تقاضای غیرمنتظره و قطعی سیستم استفاده می کند.

سوئیت گفت: “PJM در یک شب کریسمس به یک حادثه بزرگ نزدیک شد و پاسخ به تقاضا باعث شد که روز را نجات دهد.”