استراتژی تراشه هند با پیشنهادات 21 میلیارد دلاری پیشرفت می کند | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — دولت هند پس از سال ها تماشای حاشیه مسابقه تراشه ها، اکنون باید 21 میلیارد دلار پیشنهادات نیمه هادی را ارزیابی کند و حمایت مالیات دهندگان را بین سازندگان تراشه خارجی، قهرمانان محلی یا ترکیبی از این دو تقسیم کند.

به گفته افراد آشنا، تاور نیمه هادی اسرائیل یک کارخانه 9 میلیارد دلاری را پیشنهاد می کند، در حالی که گروه تاتا هند یک واحد ساخت تراشه به ارزش 8 میلیارد دلار را ارائه کرده است. مردم گفتند که هر دو پروژه در ایالت گجرات زادگاه نخست وزیر نارندرا مودی خواهند بود و از ذکر نامشان خودداری کردند زیرا موضوع علنی نیست.

نیمه هادی ها به یک میدان نبرد ژئوپلیتیکی کلیدی تبدیل شده اند و ایالات متحده، ژاپن و چین سرمایه گذاری زیادی در توسعه قابلیت های داخلی دارند. تلاش مودی برای تبدیل هند به یک مرکز تولید جهانی همچنین شامل جذب تراشه‌سازان بین‌المللی به این کشور می‌شود – تلاشی برای عقب افتادن در این بخش برای صرفه‌جویی در هزینه واردات گران قیمت و تقویت صنعت رو به رشد مونتاژ گوشی‌های هوشمند.

بر اساس طرح تشویقی ساخت تراشه هند، دولت نیمی از هزینه هر پروژه تایید شده را با بودجه اولیه 10 میلیارد دلاری برای این کار تقبل خواهد کرد. پرجمعیت‌ترین کشور جهان هنوز در این زمینه موفقیتی پیدا نکرده است، زیرا شراکت پرمخاطب بین شرکت محلی Vedanta Resources Ltd. و گروه فناوری تایوان فاکسکان پس از ناکامی در یافتن شریک مناسب برای فناوری طراحی تراشه از بین رفته است. یک پروژه تحت کنترل دولت مقادیر کمی تراشه با فناوری بالغ را در بخش شمالی کشور تولید می کند.

مشوق های مالی دولت Modi به شرکت اپل کمک می کند تا میلیاردها دلار آیفون از هند تولید و صادر کند، در حالی که گوگل شرکت آلفابت در حال آماده شدن برای مونتاژ تلفن در این کشور در سال جاری است. صندوق نیمه هادی به سازنده حافظه آمریکایی Micron Technology Inc کمک کرد تا یک مرکز مونتاژ و آزمایش 2.75 میلیارد دلاری در گجرات راه اندازی کند. شهر Dholera در آن ایالت به عنوان یک مرکز ساخت تراشه بالقوه در حال توسعه است.

یک کارخانه تولیدی در هند به برج جایگاهی در بازارهای نوظهور کلیدی می‌دهد و به آن کمک می‌کند تا از سایه پیشنهاد خرید ناموفق خود توسط شرکت اینتل خارج شود. اگرچه فروش تاور کسری از غول‌های اینتل و شرکت تولید نیمه‌رسانا تایوان است، اما قطعات تولید می‌کند. برای مشتریان بزرگ مانند Broadcom Inc. و به بخش‌هایی که به سرعت در حال رشد هستند مانند وسایل نقلیه الکتریکی خدمات می‌دهد.

یکی از این افراد گفت، برنامه تاور این است که یک کارخانه را در طول یک دهه افزایش دهد و در نهایت 80000 ویفر سیلیکونی در ماه تولید کند. در صورت تایید، این اولین واحد تولیدی در هند خواهد بود که توسط یک شرکت بزرگ نیمه هادی اداره می شود.

به گفته مردم، انتظار می‌رود که شرکت تاتا با شرکت تولید نیمه‌رساناهای پاورچیپ تایوان برای پروژه خود شریک شود، اگرچه مذاکراتی با شرکت یونایتد میکروالکترونیکس نیز داشته است. گروه 150 میلیارد دلاری تاتا قبلاً گفته بود که قصد دارد در سال جاری ساخت کارخانه تولید تراشه را در Dholera آغاز کند.

مردم گفتند که تاسیسات تاور و تاتا تراشه‌های به اصطلاح بالغ را تولید می‌کنند – با استفاده از فناوری 40 نانومتری یا قدیمی‌تر – که به طور گسترده در لوازم الکترونیکی مصرفی، خودروها، سیستم‌های دفاعی و هواپیماها استفاده می‌شود.

گروه تاتا همچنین در حال برنامه ریزی برای ساخت یک کارخانه بسته بندی تراشه به ارزش 250 میلیارد روپیه (3 میلیارد دلار) در شرق هند است که تراشه ها را مونتاژ و صادر می کند، از جمله برای خودروسازانی مانند تاتا موتورز تحت کنترل گروه. تایید دولت قبل از اقدام

این اقدامات بخشی از تلاش های نوپای تاتا برای سرمایه گذاری میلیاردها دلار در مشاغل با فناوری پیشرفته است. تاتا بزرگترین کارخانه تولید قطعات گوشی های هوشمند هند را که با هزینه ای بیش از 700 میلیون دلار در جنوب هند ساخته شده است، اداره می کند. این شرکت همچنین سال گذشته کارخانه هندی Wistron شرکت تامین کننده اپل را خرید و به دنبال ساخت کارخانه آیفون خود است.

به طور جداگانه، شرکت Renesas Electronics ژاپن به دنبال ایجاد سرمایه گذاری با گروه Murugappa CG Power and Industrial Solutions Ltd. برای تاسیسات بسته بندی تراشه است.

نمایندگان تاتا، PSMC و UMC از اظهار نظر خودداری کردند. نمایندگان وزارت فناوری هند و تاور به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

همه پیشنهادات تراشه نیاز به موافقت کابینه مودی دارد که ممکن است ظرف چند هفته به دست آید. برای واجد شرایط بودن برای دریافت یارانه دولتی، هر پروژه تراشه باید جزئیاتی را افشا کند، از جمله اینکه آیا توافقات الزام آور با شریک فناوری برای تولید دارد یا خیر. متقاضیان همچنین باید برنامه های تامین مالی و همچنین نوع نیمه هادی هایی را که می سازند و مشتریان هدف خود را افشا کنند.

مودی از نفوذ ژئوپلیتیک هند استفاده می کند تا به شریکی ضروری برای جاه طلبی های فناوری آمریکا تبدیل شود، زیرا ایالات متحده با چین بر سر طیفی از مسائل از جمله تجارت درگیر است. هند می خواهد خود را به عنوان یک دموکراسی پایدار و مرکز فناوری قابل اعتماد به شرکای بین المللی علاقه مند به سرمایه گذاری معرفی کند.