استخراج کنندگان بیت کوین در بحبوحه رونق هوش مصنوعی به عملیات مرکز داده می پردازند

یک ارائه‌دهنده مرکز داده جدید به بازار می‌آید که بر برنامه‌های رایانه‌ای با قدرت متراکم تمرکز دارد، از جمله هوش مصنوعی و کشاورزی بیت کوین، و این کار را به گونه ای انجام می دهد که نیازهای محاسبات GPU پایدار را برآورده می کند.

اگرچه استخراج بیت کوین و عملیات مرسوم‌تر مرکز داده ممکن است مانند همکارهای غیرمحتمل به نظر برسد، زیرساخت GPU با ظرفیت بالا که برای استخراج رمزنگاری مورد نیاز است به راحتی می‌تواند به تقاضای فزاینده برای برنامه‌ها و زیرساخت‌های هوش مصنوعی تبدیل شود.

در واقع، اخیراً با جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا با تمجید از نیاز به “کارخانه های هوش مصنوعی” اختصاصی، و Core Scientific ماینر بیت کوین نیز اعلام کرد که قصد دارد عملیات محاسباتی با کارایی بالا خود را به هوش مصنوعی تبدیل کند، به نظر می رسد که این روند در ماه های آینده ادامه خواهد داشت.

پردازش داده پرقدرت

Iris Energy (IREN) در پنج سال گذشته بر استخراج بیت کوین متمرکز شده است و پنج مرکز داده را در مکان های نسبتاً دورافتاده (سه مرکز در بریتیش کلمبیا و دو مرکز در تگزاس) ساخته است که در آن زمین و انرژی تجدیدپذیر ارزان و فراوان است.

به گفته دن رابرتز، مدیرعامل IREN، هنگامی که مراکز داده از طریق عملیات استخراج رمزارز پرداخت می شوند، IREN صدها مگاوات مرکز داده ساخته شده و برای عملیات هوش مصنوعی با تقاضای بالا آماده است. دانش مرکز داده.

رابرتز شش سال پیش IREN را برای طراحی و ساختن مراکز داده هدفمند برای برنامه‌های محاسباتی پرقدرت، مانند هوش مصنوعی و استخراج بیت‌کوین.

مربوط:آیا کارخانه‌های هوش مصنوعی برای یک مستاجر می‌توانند آخرین روند مرکز داده باشند؟

قرار دادن مراکز داده در یک مکان دور به جای یک محیط شهری، زیرساخت های ارزان تری را ایجاد می کند، و به گفته رابرتز، اتصالات شبکه مشکل بزرگی نیست زیرا برای انواع برنامه هایی که این مراکز داده اجرا می کنند، نیازی به تأخیر بسیار کم ندارید.

“شما برنامه های مادام العمر، رایانش ابری را روی دسکتاپ خود اجرا نمی کنید، سیستم های حیاتی برای بیمارستان ها، دولت ها را انجام نمی دهید، [or] شرکت ها،» او گفت. “این استنتاج است، آموزش است، و پردازش داده است.”

او می افزاید که تأخیر شرکت هنوز کسری از ثانیه است، در حدود 20 تا 40 میلی ثانیه به جای پنج میلی ثانیه برای یک ارائه دهنده کولوکیشن در یک منطقه تجاری متراکم. اگر از یک مدل آموزشی استفاده می‌کنید و 80 درصد کمتر پرداخت می‌کنید، آیا واقعاً برایتان مهم است که دو ثانیه بیشتر منتظر بمانید تا داده‌های خود را برگردانید؟ او گفت.

رابرتز گفت که او و برادرش IREN را برای خدمت به بازار محاسبات با عملکرد بالا (HPC) ساخته اند. فضای رک در تاسیسات آن برای 75 تا 80 کیلو وات در هر رک طراحی شده است و آنها به این چگالی توان با خنک کننده هوا دست می یابند تا خنک کننده مایع.

ظهور کارخانه هوش مصنوعی

مربوط:هسته علمی استخراج بیت کوین زیرساخت مرکز داده را برای هوش مصنوعی تبدیل می کند

IREN دارای 2000 مگاوات برق و زمین ایمن شده است و امروز 200 مگاوات برق دارد. این شرکت گفت که طی چند ماه آینده، این ظرفیت به 260 مگاوات افزایش خواهد یافت و تا پایان سال جاری، 200 مگاوات اضافی خواهد بود.

و اولین مشتری خود را تضمین کرده است، استارتاپی به نام Poolside AI که 126 میلیون دلار سرمایه اولیه برای ادامه توسعه ابزارهای هوش مصنوعی خود دریافت کرده است. Poolside به استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود توسعه کد اختصاص داده شده است.

حرکت IREN برای خدمت به بازار با رشد هوش مصنوعی در یک لحظه مهم برای صنعت مرکز داده است. جنسن هوانگ، مدیر عامل انویدیا، در یک تماس اخیر درآمدی، بر نیاز به نوع جدیدی از مرکز داده – “کارخانه هوش مصنوعی” تاکید کرد.

“کلاس جدیدی از مراکز داده و این کلاس جدید از مراکز داده وجود دارد، برخلاف مراکز داده گذشته که در آن برنامه های زیادی در حال اجرا بود که توسط افراد زیادی که مستاجران مختلف با استفاده از زیرساخت های مشابه استفاده می کنند، استفاده می شود.” هوانگ گفت.

«این مراکز داده جدید [host] برنامه های بسیار کمی، اگر نه یک برنامه، اساساً توسط یک مستاجر استفاده می شود و داده ها را پردازش می کند، مدل ها را آموزش می دهد و سپس توکن ها را تولید می کند و هوش مصنوعی تولید می کند. و ما این مراکز داده جدید را “کارخانه های هوش مصنوعی” می نامیم.

در واقع، امسال شاهد رونمایی متا از برنامه های خود بوده است یک مرکز داده 800 میلیون دلاری متمرکز بر هوش مصنوعی بسازید در ایندیانا و همین هفته انویدیا از ارتباط با Dell رونمایی کرد برای کمک به تبدیل کارخانه های هوش مصنوعی به واقعیت.

اما این تنها مقیاس‌کننده‌ها یا OEM نیستند که در حال ساخت مراکز داده متمرکز بر هوش مصنوعی نسل بعدی خود هستند. سایر اپراتورهای رمزنگاری در حال ورود به فضای هوش مصنوعی با بازده بالا هستند – چیزی که تحلیلگران آن را حرکتی مقرون به صرفه می‌دانند، زیرا تقاضاها افزایش می‌یابد و عملیات کریپتو کمتر سودآور می‌شود.

در اوایل این ماه، استخراج کننده بیت کوین Core Scientific گفت که بخشی از زیرساخت های خود را تبدیل خواهد کرد به منظور توان عملیات محاسباتی با کارایی بالا برای شرکت های هوش مصنوعی.

این شرکت مستقر در تگزاس، ظرفیت مرکز داده 16 مگاواتی را برای استارت‌آپ هوش مصنوعی CoreWeave مستقر کرده و قصد دارد در آینده بیشتر تبدیل کند. این اقدام در بحبوحه کاهش درآمد استخراج بیت کوین و افزایش تقاضا برای مراکز داده برای میزبانی واحدهای پردازش گرافیکی برای تقویت برنامه های کاربردی هوش مصنوعی صورت می گیرد.

چرخش به هوش مصنوعی

آلوین نگوین، تحلیلگر ارشد Forrester Research، می گوید که IREN از تجربه خود در زمینه ارزهای دیجیتال و به کارگیری آن در بازار هوش مصنوعی مولد یک حرکت هوشمندانه است. او گفت: «از نظر زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز شباهت‌هایی وجود دارد که آن‌ها هم مهارت و هم تجربه برای رسیدگی دارند.

او می‌افزاید که در حالی که عملیات تامین مالی با بیت‌کوین یا هر ارز دیجیتال قابل دوام دیگری منطقی است، این بازار مدت‌ها قبل شاهد کاهش ارزش بوده است، بنابراین امکان سرمایه‌گذاری در رمزارزها همیشه وجود نخواهد داشت. Nyugen می‌گوید: «توانایی تغییر به حجم‌های کاری هوش مصنوعی یک پوشش هوشمند است که می‌تواند در دوره‌های افت برای ارزهای دیجیتال کمک کند.

“این یک مفهوم جالب است. کریس مک‌لین، مدیر شرکت Critical Facility Group، طراح و اپراتور مرکز داده، می‌گوید: «پرداخت هزینه برای خود و منتظر ماندن برای مستاجران جذاب است. “[It’s] مطمئنا یک رویکرد بسیار ارزان است. پست ها از ساختمان ها با ارزش ترند. همانطور که آنها می گویند، اگر 80٪ کمتر و چند میلی ثانیه تاخیر داشته باشد، کسی آن را می خواهد.”

اما او این مدل کسب و کار را برای یک بازیگر اصلی جذاب نمی بیند زیرا مقیاس طراحی های جدید مرکز داده در مقایسه با IREN بسیار بزرگتر و متراکم تر است. قفسه‌هایی که ما برای آنها طراحی می‌کنیم بیش از 1.3 میلیون دلار در هر 8 تا 10 فوت مربع است. با در نظر گرفتن صدها میلیون سرمایه گذاری در سرور، من فکر می کنم مردم یک تسهیلات تا حدودی سخت می خواهند.


Source link