از مرکز داده خود محافظت کنید: آتش را خاموش کنید، از دارایی های تجاری محافظت کنید | دانش مرکز داده

هنگامی که آتش سوزی در یک ساختمان رخ می دهد، باید در اسرع وقت مهار شود. کپسول های آتش نشانی قابل حمل یک ابزار اولین واکنش هستند که می توانند به جلوگیری از آسیب های فاجعه آمیز اموال کمک کنند. با این حال، وقتی صحبت از عملیات حیاتی مانند مراکز داده، آزمایشگاه های بیمارستانی یا واحدهای تولیدی استریل می شود، آسیب آتش سوزی تنها نگرانی نیست.

کپسول های آتش نشانی برای مقابله سریع با آتش سوزی های کوچکتر طراحی شده اند و آسیب ناشی از آتش را به حداقل می رساند. با این حال، برخی از خاموش کننده ها با عوامل شیمیایی پر می شوند که می توانند بقایایی باقی بگذارند که باعث آسیب اضافی به تاسیسات و تجهیزات و مواد با ارزش بالا در آنها می شود. این می تواند باعث آسیب و اختلال گسترده شود و می تواند منجر به هزینه های زیادی برای تعمیر یا جایگزینی اقلام آسیب دیده از قرار گرفتن در معرض عوامل شیمیایی شود – حتی اگر آتش کوچک بوده و به سرعت مهار شود.

تضمین تداوم عملیات و کاهش هزینه ها

آسیب های الکتریکی، ذوب شدن مواد، خوردگی و آلودگی سیستم های تهویه نمونه هایی از تاثیراتی هستند که برخی از عوامل آتش نشانی می توانند داشته باشند. عواقب بالقوه زیادی از آسیب ناشی از آتش سوزی یا خاموش کننده های مورد استفاده برای خاموش کردن آن وجود دارد. تا زمانی که تجهیزات جدید پیدا شود و مناطق آسیب دیده برای استفاده مجدد مناسب شوند، می توان عملیات این مرکز را متوقف کرد. و با امکاناتی مانند کتابخانه یا موزه، اقلام آسیب دیده ممکن است غیر قابل تعویض باشند.

تأثیر مالی بسته شدن تأسیسات پس از یک رویداد آتش سوزی می تواند برای مالکان، کارگران و مشتریان قابل توجه باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که امکانات جایگزینی برای ادامه کار وجود نداشته باشد و خدمات برای مشتریان در دسترس نباشد. اگر تاسیسات پس از آتش سوزی با عملیات تعمیر یا پاکسازی طولانی مواجه شوند، هزینه تأخیر از نظر هزینه، زمان و بهره وری بر عهده مالکان تأسیسات خواهد بود.

عواملی مانند امکان جابجایی به یک مرکز جایگزین نیز باید در نظر گرفته شود، اگرچه انتقال افراد و عملیات به یک مرکز جدید همچنان بر بهره‌وری تأثیر خواهد گذاشت. اگر جابجایی امکان پذیر نباشد، ممکن است مالکان مجبور شوند تا زمانی که عملیات در حالت تعلیق است، کارمندان را مرخص کنند. در مورد محیط های پزشکی و سایر محیط های مراقبتی، ممکن است مجبور شوند بیماران را به مراکز دیگر منتقل کنند.

یک رویداد آتش سوزی چیزی است که هیچ سازمان یا تأسیساتی نمی خواهد با آن مقابله کند. با این حال، اگر چنین اتفاقی بیفتد، به نفع سازمان است که آن را با کپسول های آتش نشانی قابل حمل مهار کند که امکان پاکسازی سریع و ساده را فراهم می کند، به حداقل رساندن اختلال در عملیات تاسیسات و کاهش اثرات مالی بر همه افراد درگیر کمک می کند.

خاموش کننده های حاوی عوامل گازی مانند FK-5-1-12 به به حداقل رساندن اختلال کمک می کند و نیاز به موارد احتمالی پرهزینه “Plan B” را کاهش می دهد زیرا پس از استفاده نیازی به تمیز کردن نیست.

ایمنی و پایداری آتش نشانی

علاوه بر ایمن نگه داشتن افراد و تجهیزات و اجرای روان عملیات تجاری، بسیاری از صاحبان و مدیران تأسیسات نیاز به اجرای طرح های پایداری دارند. دستیابی به انتشار خالص کربن صفر در سال های آینده یک اولویت بزرگ برای بسیاری از سازمان ها است.

نوع دستگاه های ایمنی آتش نشانی – از جمله خاموش کننده های مورد استفاده توسط یک سازمان – نقش مهمی در ایمنی ساختمان و همچنین نقش مهمی در اعتبار پایداری یک مرکز ایفا می کند. به عنوان مثال، هیدروفلوئوروکربن‌های مورد استفاده در برخی خاموش‌کننده‌ها می‌تواند تأثیر منفی بر ردپای گاز گلخانه‌ای یک تأسیسات داشته باشد. ارتقاء به کپسول های آتش نشانی قابل حمل که از این مواد شیمیایی برای مقابله با حوادث آتش سوزی استفاده نمی کنند دلیل دیگری برای در نظر گرفتن خاموش کننده های مورد استفاده در تاسیسات است.

عامل FK-5-1-12 به خاموش کردن موفقیت آمیز آتش سوزی بدون وارد کردن آسیب گسترده به تاسیسات یا مواد کمک می کند. نکته مهم این است که این عامل جدید پتانسیل گرمایش جهانی (GWP) 0.01 و پتانسیل تخریب لایه ازن (ODP) 0.00 دارد که به سازمان ها کمک می کند تا به اهداف پایداری خود برسند. همچنین دارای طول عمر اتمسفر کمتر از هفت روز است، مطابق با استاندارد NFPA 10 برای کپسول های آتش نشانی قابل حمل است و در فهرست UL-ULC قرار دارد.

یک جایگزین کارآمد، ایمن تر و سازگار

فناوری جدید و تمیز خاموش کننده عامل نیاز به اطفای حریق موثر در اولین واکنش را برآورده می کند و در عین حال به مواد و تجهیزات حساس داخل ساختمان آسیب نمی رساند. برای مثال، اگر یک رویداد آتش‌سوزی قابل مهار در یک مرکز داده یا آزمایشگاه رخ دهد، استفاده از این راه‌حل‌های جدید اطفای حریق می‌تواند راه‌اندازی سریع یک کسب‌وکار را تسهیل کند و در عین حال اختلال و خرابی را به حداقل برساند.

خاموش‌کننده‌های عامل تمیز، کارایی اطفای حریق ضروری را برای تأسیسات حیاتی که دارای تجهیزات حساس یا دارایی‌های غیرقابل تعویض هستند، فراهم می‌کنند. این شامل امکاناتی مانند مواردی است که تولید دارو، تولید پاک و مراقبت های بهداشتی را انجام می دهند. حتی مصنوعات ارزشمند نیز می توانند از این محافظت ایمن تر و تمیزتر بهره مند شوند. و اگر خاموش‌کننده‌ها تخلیه شوند، به پاکسازی طولانی‌مدت، کاهش اختلال در عملیات – و هزینه‌های مربوط به تعطیلی یا توقف فعالیت‌ها پس از یک حادثه آتش‌سوزی کمکی نمی‌کنند.

فناوری جدید مورد استفاده در راه حل FK-5-1-12 با قانون نوآوری و ساخت آمریکا (AIM) مطابقت دارد و همچنین انتظار نمی رود که طبق پروتکل مونترال حذف شود. خاموش‌کننده‌های دیگری که از عوامل مضر بیشتری استفاده می‌کنند، به دلیل رعایت نکردن الزامات انطباق، به تدریج کنار گذاشته شده‌اند و هزینه‌های بالاتری را نشان می‌دهند.

آتش را خاموش کنید، نه تجارت شما

اهمیت ایمن نگه داشتن افراد در صورت وقوع آتش سوزی که نیاز به استفاده از کپسول آتش نشانی دارند بسیار مهم است. آزمایش شده توسط Cardiotox LOAEL و Cardiotox NOAEL Acute Toxicity رتبه‌بندی نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض FK-5-1-12، همانطور که CLEANGUARD+ استفاده می‌شود، کمتر از سایر مواد تمیز معمولی سمی است، بنابراین تخلیه آن در فضاهای بسیار کوچک‌تر ایمن‌تر است. این بدان معناست که پرسنلی که از این کپسول های آتش نشانی استفاده می کنند نسبت به استفاده از کپسول های جایگزین کمتر در معرض مواد شیمیایی مضر قرار دارند.

همه ساختمان‌ها – به‌ویژه تأسیسات حیاتی مأموریت – باید به‌طور مرتب کپسول‌های آتش نشانی فعلی خود را ارزیابی کنند و در نظر بگیرند که آیا امکانات مؤثرتری در دسترس است، به‌ویژه زمانی که خاموشی سخت برای تداوم کسب‌وکار مطرح نیست.


دانیل فلش مدیر محصول محصولات اطفاء حریق قابل حمل در Johnson Controls است.