اروپا اولین ابررایانه Exascale خود را در سال 2024 راه اندازی می کند | دانش مرکز داده

این مقاله در ابتدا در AI Business ظاهر شد.

اروپا قرار است اولین کامپیوتر اگزا اسکیل خود را در سال 2024 راه اندازی کند تا با قدرتمندترین ابررایانه های جهان رقابت کند.

مشتری در مرکز ابررایانه‌ای یولیخ در آلمان مستقر خواهد شد و انتظار می‌رود که بتواند در هر ثانیه یک اگزافلاپ یا یک میلیارد میلیارد (1,000,000,000,000,000) محاسبه کند. هزینه ساخت و راه اندازی این ابر رایانه برای شش سال 500 میلیون یورو (545 میلیون دلار) پیش بینی شده است.

به گفته این مرکز، مشتری برای مقابله با “سخت ترین شبیه سازی ها و برنامه های کاربردی محاسباتی فشرده هوش مصنوعی در علم و صنعت” طراحی شده است. این برنامه ها شامل آموزش مدل های زبان بزرگ، شبیه سازی برای توسعه مواد کاربردی، ایجاد دوقلوهای دیجیتالی قلب یا مغز انسان برای اهداف پزشکی، اعتبارسنجی کامپیوترهای کوانتومی و شبیه سازی با وضوح بالا از آب و هوای زمین است.

این ابررایانه از معماری خنک‌کننده مایع بهره می‌برد و از 24000 سوپرتراشه Nvidia GH200 بهره می‌برد. مشتری برای پشتیبانی از توسعه برنامه های کاربردی هوش مصنوعی از جمله آموزش مدل های زبان بزرگ و ایجاد دوقلوهای دیجیتال برای مراقبت های بهداشتی و تحقیقات آب و هوایی استفاده خواهد شد. به کاربران دانشگاه، صنایع و بخش عمومی دسترسی داده خواهد شد.

بودجه این پروژه توسط EuroHPC JU، یک ابتکار مشترک بین اتحادیه اروپا، کشورهای اروپایی و شرکای خصوصی برای توسعه سیستم‌های ابررایانه در اروپا، وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان (BMBF) و وزارت فرهنگ و علوم ایالتی تامین خواهد شد. نوردراین-وستفالن (MKW NRW).

مرحله اول مشتری با ورود موج اولیه Nvidia GH200s در حال انجام است. دسامبرگذشته.

طراحی شده است که به دو قسمت تقسیم شود – با یک ماژول تقویت کننده برای مشکلات خاص محاسباتی که توسط Eviden متعلق به Atos عرضه می شود. همچنین یک ماژول خوشه‌ای همه‌منظوره مبتنی بر فناوری SiPearl وجود خواهد داشت که برای ساخت مشتری برای اجرای شبیه‌سازی‌های پیچیده و همچنین آماده‌سازی آن برای ادغام نوآوری‌های نسل بعدی، مانند محاسبات کوانتومی، طراحی شده است.

اروپا از نظر قدرت ابررایانه از آمریکای شمالی و آسیا عقب تر است. در جدیدترین لیست Top500 تعداد سیستم ها در اروپا از 133 به 143 افزایش یافته است، اما این هنوز هم پس از آمریکای شمالی (171) که تنها ابررایانه های اکسا اسکیل در جهان را دارد و آسیا (169) قرار دارد.

توماس لیپرت، مدیر مرکز سوپرکامپیوتر جولیخ، در مصاحبه ای در نوامبر گذشته گفت که اروپا می تواند در زمینه هوش مصنوعی نوآور باشد.

«کاربران ما به طور فزاینده‌ای در حال آموزش مدل‌های هوش مصنوعی در سیستم هستند. با مدل های بزرگ بنیاد، کل سیستم اغلب به طور کامل در یک زمان مورد استفاده قرار می گیرد. سایر مراکز اروپایی درگیر در EuroHPC JU نیز از سال 2021 ابررایانه های بیشتری را با شتاب دهنده های GPU راه اندازی کرده اند. این بدان معناست که اروپا هم عملکرد کامپیوتری لازم و هم تخصص در توسعه نرم افزار را برای نوآوری در هوش مصنوعی دارد.