اتحادیه اروپا در مورد لایحه شاخص هوش مصنوعی به توافق رسید، مسابقه ای جلوتر از ایالات متحده | دانش مرکز داده

مقامات اتحادیه اروپا روز جمعه به توافق مهمی در مورد جاه طلبانه ترین قانون جهان برای تنظیم هوش مصنوعی دست یافتند که راه را برای آنچه که می تواند به استاندارد جهانی برای طبقه بندی ریسک، اعمال شفافیت و جریمه مالی شرکت های فناوری به دلیل عدم رعایت آنها تبدیل شود، هموار می کند.

در زمانی که تندترین منتقدان هوش مصنوعی نسبت به تهدید تقریباً بی حد و حصر آن هشدار می دهند، حتی در حالی که مدافعان مزایای آن را برای آینده بشریت اعلام می کنند، قانون هوش مصنوعی اروپا به دنبال تضمین این است که پیشرفت های تصاعدی این فناوری با نظارت و نظارت همراه باشد و بالاترین استفاده های پرخطر ممنوع است. شرکت‌های فناوری که می‌خواهند در بلوک 27 کشوری با 450 میلیون مصرف‌کننده تجارت کنند – بزرگترین شرکت غرب – مجبور به افشای داده‌ها و آزمایش‌های دقیق، به‌ویژه برای برنامه‌های پرخطر در محصولاتی مانند خودروهای خودران هستند. و تجهیزات پزشکی

دراگوس تودوراچه، قانونگذار رومانیایی که مذاکرات قانون هوش مصنوعی را رهبری می‌کند، از این قرارداد به عنوان الگویی برای تنظیم‌کننده‌ها در سراسر جهان استقبال کرد که در تلاش برای درک مزایای اقتصادی و خطرات اجتماعی ارائه‌شده توسط هوش مصنوعی هستند، به‌ویژه پس از انتشار ربات چت محبوب در سال گذشته. ChatGPT.

او گفت: «کاری که امروز به دست آوردیم الهام بخش همه کسانی است که به دنبال مدل هستند. ما تعادلی بین حفاظت و نوآوری ایجاد کردیم.»

این توافق پس از حدود 37 ساعت مذاکرات ماراتن بین نمایندگان کمیسیون اروپا، که قوانین را پیشنهاد می کند، و شورای اروپا و پارلمان اروپا که آنها را تصویب می کنند، به دست آمد. فرانسه، آلمان و ایتالیا که به نمایندگی از شورا صحبت می‌کردند، به دنبال تغییراتی در مراحل پایانی با هدف کم‌رنگ کردن بخش‌هایی از این لایحه بودند، تلاشی که به شدت با مخالفت نمایندگان پارلمان اروپا، شاخه قانون‌گذاری دولت بلوک مواجه شد.

نتیجه، مصالحه‌ای در مورد بحث‌برانگیزترین جنبه‌های قانون بود – یکی با هدف تنظیم مدل‌های زبان پایه عظیم که داده‌های اینترنتی را برای حمایت از محصولات مصرف‌کننده مانند ChatGPT جمع‌آوری می‌کند و دیگری که به دنبال معافیت‌های گسترده برای نیروهای امنیتی اروپایی برای استقرار هوش مصنوعی بود.

کارمه آرتیگاس، وزیر امور خارجه اسپانیا در بخش دیجیتالی سازی و هوش مصنوعی، طی یک کنفرانس خبری پس از این توافق گفت که این روند در مواقعی دردناک و استرس زا بود، اما این توافق نقطه عطف ارزش کمبود خواب را داشت.

موضوع اخیر به عنوان بحث برانگیزترین موضوع ظاهر شد. طبق یک انتشار خبری، توافق نهایی حذف چهره‌ها از اینترنت یا فیلم‌های امنیتی برای ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی تشخیص چهره یا سایر سیستم‌هایی را که با استفاده از ویژگی‌های حساس مانند نژاد دسته‌بندی می‌کنند، ممنوع کرد. اما برخی از معافیت‌ها را ایجاد کرد که به مجریان قانون اجازه می‌دهد از تشخیص چهره «در زمان واقعی» برای جستجوی قربانیان قاچاق، جلوگیری از تهدیدات تروریستی، و ردیابی مجرمان مظنون در موارد قتل، تجاوز جنسی و سایر جرایم استفاده کند.

گروه‌های حقوق بشر و حریم خصوصی دیجیتال اروپایی بر نمایندگان پارلمان فشار می‌آوردند تا در برابر فشار کشورها برای ایجاد معافیت‌های گسترده برای پلیس و آژانس‌های اطلاعاتی خود که قبلاً آزمایش فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را آغاز کرده‌اند، قاطعانه برخورد کنند. پس از اعلام زودهنگام این توافق، مدافعان همچنان نگران تعدادی از اقدامات برای امنیت ملی و پلیس بودند.

الا جاکوبوسکا، مشاور ارشد سیاست در حقوق دیجیتال اروپا گفت: “شیطان در جزئیات خواهد بود، اما در حالی که برخی از پادمان های حقوق بشر به دست آمده است، قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا بدون شک طعم تلخی را در دهان مدافعان حقوق بشر خواهد گذاشت.” ، جمعی از دانشگاهیان، مدافعان و سازمان های غیردولتی.

این قانون در نهایت شامل محدودیت‌هایی برای مدل‌های پایه می‌شود، اما معافیت‌های گسترده‌ای را برای «مدل‌های متن‌باز»، که با استفاده از کدهایی که به‌طور رایگان برای توسعه‌دهندگان برای تغییر محصولات و ابزارهای خود در دسترس است، توسعه می‌دهند. این اقدام می تواند به نفع شرکت های منبع باز هوش مصنوعی در اروپا باشد که علیه قانون لابی کردند، از جمله میسترال فرانسه و الف آلفا آلمان و همچنین متا که مدل منبع باز LLaMA را منتشر کرد.

با این حال، برخی از مدل های اختصاصی طبقه بندی شده به عنوان دارای “ریسک سیستمیک” مشمول تعهدات اضافی، از جمله ارزیابی و گزارش کارایی انرژی خواهند بود. متن معامله فوراً در دسترس نبود و در یک خبر مشخص نشد که چه معیارهایی باعث ایجاد الزامات سخت‌گیرانه‌تر می‌شود.

شرکت هایی که قانون هوش مصنوعی را نقض کنند، بسته به تخلف و اندازه شرکتی که قوانین را زیر پا می گذارد، ممکن است با جریمه هایی تا 7 درصد از درآمد جهانی روبرو شوند.

این قانون به نقش رهبری اروپا در مقررات فناوری کمک می کند. برای سال‌ها، این منطقه جهان را در تدوین قوانین جدید برای رسیدگی به نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی دیجیتال، آسیب‌های رسانه‌های اجتماعی و تمرکز در بازارهای آنلاین رهبری کرده است.

تودوراچ گفت که معماران قانون هوش مصنوعی پیامدهای آن را برای دولت‌های سراسر جهان از همان مراحل اولیه تهیه پیش‌نویس این قانون «با دقت بررسی کرده‌اند». او گفت که مکرراً از سایر قانونگذاران می شنود که به رویکرد اتحادیه اروپا نگاه می کنند، زیرا آنها شروع به تهیه پیش نویس لایحه های هوش مصنوعی خود می کنند.

او گفت: «این قانون یک استاندارد، یک مدل برای بسیاری از حوزه‌های قضایی دیگر را نشان می‌دهد، که به این معنی است که هنگام تهیه آن باید مراقبت بیشتری داشته باشیم، زیرا برای بسیاری دیگر تأثیرگذار خواهد بود. “

پس از سال ها عدم اقدام در کنگره ایالات متحده، قوانین فناوری اتحادیه اروپا پیامدهای گسترده ای برای شرکت های دره سیلیکون داشته است. قانون حفظ حریم خصوصی دیجیتال اروپا، مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها، برخی از شرکت‌ها مانند مایکروسافت را بر آن داشته است تا نحوه مدیریت داده‌های کاربران را حتی فراتر از مرزهای اروپا بازبینی کنند. متا، گوگل و سایر شرکت‌ها طبق قانون با جریمه‌هایی مواجه شده‌اند و گوگل مجبور شد راه‌اندازی چت ربات هوش مصنوعی خود Bard را در منطقه به دلیل بازنگری بر اساس قانون به تاخیر بیاندازد. با این حال، نگرانی‌هایی وجود دارد که این قانون اقدامات پرهزینه‌ای را برای انطباق ایجاد کرده است که کسب‌وکارهای کوچک را با مشکل مواجه کرده است، و اینکه تحقیقات طولانی و جریمه‌های نسبتاً کوچک، کارایی آن را در بین بزرگترین شرکت‌های جهان کاهش داده است.

قوانین دیجیتال جدیدتر منطقه – قانون خدمات دیجیتال و قانون بازارهای دیجیتال – قبلاً روی عملکرد غول های فناوری تأثیر گذاشته است. کمیسیون اروپا در ماه اکتبر اعلام کرد که در حال تحقیق در مورد ایلان ماسک X، که قبلا با نام توییتر شناخته می‌شد، به دلیل مدیریت پست‌های حاوی تروریسم، خشونت و سخنان نفرت‌انگیز مربوط به جنگ اسرائیل و غزه است و تیری برتون، کمیسر اروپایی، نامه‌هایی ارسال کرده است. از دیگر شرکت‌ها می‌خواهیم در مورد محتوای مربوط به جنگ تحت قانون خدمات دیجیتال هوشیار باشند.

در نشانه ای از نگرانی فزاینده رگولاتورها در مورد هوش مصنوعی، تنظیم کننده رقابت بریتانیا روز جمعه اعلام کرد که به دنبال سرمایه گذاری چند ساله و چند میلیارد دلاری این غول فناوری در این شرکت، در حال بررسی رابطه بین مایکروسافت و OpenAI است. مایکروسافت اخیراً پس از بازنگری در مدیریت شرکت پس از بازگشت سام آلتمن، مدیر اجرایی، در OpenAI یک کرسی هیئت مدیره بدون رای به دست آورد.

برد اسمیت، رئیس مایکروسافت، در پستی در X گفت که این شرکت‌ها با تنظیم‌کننده‌ها همکاری خواهند کرد، اما او به دنبال تمایز روابط شرکت‌ها از سایر خریدهای هوش مصنوعی Big Tech بود، به‌ویژه خرید شرکت لندنی DeepMind توسط گوگل در سال 2014.

در همین حال، کنگره همچنان در مراحل اولیه تدوین قوانین دوحزبی برای رسیدگی به هوش مصنوعی، پس از ماه‌ها نشست‌ها و انجمن‌های متمرکز بر این فناوری است. سناتورها در این هفته نشان دادند که واشنگتن رویکرد بسیار سبک تری را اتخاذ کرده است که بر تشویق توسعه دهندگان برای ساختن هوش مصنوعی در ایالات متحده متمرکز شده است، و قانونگذاران نگرانی هایی را مطرح کردند که قانون اتحادیه اروپا ممکن است بیش از حد سنگین باشد.

نگرانی در محافل هوش مصنوعی اروپایی حتی بیشتر بود، جایی که به نظر می رسد قانون جدید به طور بالقوه مانع از نوآوری های فناوری می شود و مزایای بیشتری به ایالات متحده و بریتانیا می دهد، جایی که تحقیق و توسعه هوش مصنوعی در حال حاضر پیشرفته تر است.

آندریاس لیبل، مدیر عامل AppliedAI Initiative، یک مرکز آلمانی برای ارتقای توسعه هوش مصنوعی، گفت: «چند نوآوری وجود خواهد داشت که دیگر امکان‌پذیر یا از نظر اقتصادی امکان‌پذیر نیست. این فقط شما را از نظر رقابت جهانی کند می کند.

به نظر می‌رسد توافق روز جمعه تضمین می‌کند که پارلمان اروپا می‌تواند این قانون را قبل از شکستن آن در ماه مه قبل از انتخابات پارلمانی تصویب کند. پس از تصویب، اجرای کامل این قانون دو سال طول می‌کشد و کشورهای اتحادیه اروپا را مجبور می‌کند تا نهادهای ملی برای تنظیم هوش مصنوعی و همچنین یک تنظیم‌کننده اروپایی فرامنطقه‌ای را رسمی یا ایجاد کنند.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور