آینده مدیریت برنامه های ابری | دانش مرکز داده

از آنجایی که توسعه مبتنی بر ابر به رشد خود ادامه می‌دهد و تقاضا برای عملکرد و قابلیت اطمینان افزایش می‌یابد، نزدیک‌تر کردن برنامه‌ها به کاربران نهایی برای افزایش عملکرد و امنیت اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است.

استقرار برنامه های کاربردی در فضای ابری مزایای بی شماری را برای تیم های مهندسی و مصرف کنندگان به همراه داشته است. تیم‌های مهندسی می‌توانند از زیرساخت‌های ابری برای مقیاس‌بندی سریع و آسان برنامه‌ها بدون شکستن بانک در مقایسه با مدل‌های داخلی گذشته استفاده کنند.

در نتیجه، کاربران نهایی تجربیات بهتری را از طریق تأخیر کمتر و در دسترس بودن بیشتر برنامه‌ها از رسانه‌های اجتماعی گرفته تا بازی و جریان می‌بینند.

با این حال، این تغییر به سمت میزبانی برنامه‌های کاربردی با ارائه‌دهندگان ابری بزرگ منجر به اتکا به فروشندگان ابر بزرگ با مناطق مرکز داده عظیم و مرکزی شده است. خاصیت ارتجاعی منابع مورد تقاضا در این مناطق به مهندسان Usher در الگوی محاسبات مدرن کمک کرده است-اما آنها همچنین چالش های امنیتی و عملکردی را پیش می برند.

عملکرد برنامه و چالش های امنیتی

یکی از چالش‌های اصلی تکیه بر معماری‌های ابری بزرگ و مرکزی، اطمینان از عملکرد برنامه است. هنگامی که برنامه ها در یک مرکز داده مرکزی میزبانی می شوند، اغلب از کاربران نهایی دور هستند، که می تواند منجر به مشکلات تاخیر قابل توجهی شود.

برنامه هایی که نیاز به تعامل در زمان واقعی دارند، به طور خاص تحت تأثیر مشکلات تأخیر و عملکرد قرار دارند. در طول همه‌گیری، کارگران مجازی برای برقراری ارتباط با همکاران از راه دور به کنفرانس ویدیویی متکی بودند. دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) و پردازش هوش مصنوعی چند نمونه پررونق دیگری هستند که در مورد نیاز به فناوری بلادرنگ برای عملکرد می بینیم.

علاوه بر این، متمرکز کردن معماری بر مقیاس‌پذیری و نوآوری تأثیر می‌گذارد. حتی یک طراحی متعادل با ظرفیت برای مقیاس بندی افقی تنها می تواند در یک محیط واحد مقیاس شود. ناگفته نماند ، هنگامی که در مورد قطع منطقه ای جایی برای رفتن وجود ندارد ، ممکن است عملیات به موقع منجمد شود تا زمان قطع شدن آن برطرف شود – و این حتی به روند بهبودی هم نمی پردازد.

البته، انعطاف پذیری سایبری نیز برای هر برنامه ای مورد توجه است. معماری‌های متمرکز میزبان همه سیستم‌ها و برنامه‌های کاربردی در یک محیط هستند، که مانع ورود مهاجمان برای نفوذ و ایجاد ویرانی در یک سازمان را کاهش می‌دهد. یک سیستم متمرکز نشان دهنده یک سطح واحد برای حمله است. اگر پایین بیاید، کل عملیات از بین می‌رود – که یک مشکل بزرگ برای عملیات حیاتی کسب‌وکار است.

مسیر رو به جلو با ابر توزیع شده

برای مقابله با این چالش‌ها، بسیاری از کسب‌وکارها برای جایگزینی فریاد می‌زنند، اغلب به شکل یک محیط ابری توزیع‌شده، که در آن برنامه‌ها بر روی سرورهای متعدد در سراسر جهان میزبانی می‌شوند و امکان عملکرد بهتر و افزایش انعطاف‌پذیری در برابر حملات سایبری را فراهم می‌کنند.

با توزیع برنامه ها در چندین مکان ، سازمان ها زمان صرف پردازش و تجزیه و تحلیل داده ها به و از یک ابر متمرکز و همچنین بومی سازی داده هایی را که نیازی به توزیع ندارند ، کاهش می دهند. محیط های ابری توزیع شده همچنین سطح حمله و میزان داده هایی را که مهاجم می تواند هدف قرار دهد کاهش می دهد.

علاوه بر این، محیط‌های ابری بومی‌سازی شده در مکان‌های مختلف به شرکت‌ها این امکان را می‌دهند که به راحتی حاکمیت داده و الزامات محلی‌سازی را در کشورهای مختلف برآورده کنند. هر محیط ابری را می توان به صورت جداگانه تغییر داد تا داده ها را به محل زندگی کاربران نهایی نزدیکتر نگه دارد. این یک نگرانی فزاینده است ، به ویژه برای شرکت های چند ملیتی که باید قوانین و مقررات مختلفی را در کشورهای مختلف که در آن فعالیت می کنند رعایت کنند.

از آنجا که مشاغل همچنان به سمت محیط های مبتنی بر ابر حرکت می کنند ، مدیریت متفکرانه در محل برنامه های کاربردی به طور فزاینده ای اهمیت پیدا کرده است. در حال تحول و در حال ظهور اصول ابر-ترکیبی و چند ابر ، مدولار سازی برنامه و استاندارد سازی در معماری های ابر بومی-می تواند به عنوان بلوک های ساختمانی عمل کند که از این پرونده برای محاسبات توزیع شده پشتیبانی می کند.

با انتخاب صحیح و سرمایه گذاری در فناوری های مناسب، کسب و کارها می توانند محیط های مبتنی بر ابر خود را بهینه کنند و بهترین عملکرد و امنیت ممکن را برای برنامه های خود تضمین کنند.


بیلی تامپسون مدیر مهندسی راه حل در Akamai است.