آیا سئوی دسکتاپ هنوز ضروری است؟

جان مولر از گوگل به این سوال در پاسخ به این سوال که آیا اکنون که گوگل به نمایه سازی انحصاری نسخه های موبایلی وب سایت ها روی می آورد، آیا بهینه سازی نسخه دسکتاپ یک وب سایت متوقف می شود یا خیر، پاسخ داد.

سوال پرسیده شده مربوط به اطلاعیه ای است که یک هفته پیش داده اند:

«…مجموعه کوچکی از سایت‌هایی که هنوز با Googlebot دسک‌تاپ در حال خزیدن بوده‌ایم، پس از ۵ ژوئیه ۲۰۲۴ با Googlebot تلفن همراه خزیده می‌شوند. … پس از ۵ ژوئیه ۲۰۲۴، ما این سایت‌ها را فقط با تلفن هوشمند Googlebot می‌خزیم و فهرست‌بندی می‌کنیم. اگر محتوای سایت شما به هیچ وجه با دستگاه تلفن همراه قابل دسترسی نباشد، دیگر قابل ایندکس نخواهد بود.»

بهینه سازی نسخه دسکتاپ یک سایت را متوقف کنید؟

شخصی که این سوال را می‌پرسد می‌خواست بداند آیا اشکالی ندارد که از بهینه‌سازی نسخه صرفاً دسکتاپ یک سایت صرف نظر کنید و فقط روی نسخه سازگار با موبایل تمرکز کنید. این شخص می پرسد زیرا آنها تازه وارد یک شرکت هستند و توسعه دهندگان در حال توسعه یک نسخه فقط برای موبایل از یک سایت هستند.

این سوال است:

من در حال حاضر در شرکت جدیدم در حال بحث هستم، زیرا آنها به جای پاسخگو بودن، یک سایت تلفن همراه متفاوت را از طریق سرویس دهی پویا پیاده سازی می کنند. در کنار الزاماتی مانند http vary header استدلال من این است که با داشتن دو پایه کد، باید به جای یک وب سایت، دو وب سایت را خزیده، تجزیه و تحلیل و بهینه کنیم. با این حال، این بسته شد زیرا “به دلیل ایندکس اول موبایل، دیگر نیازی به بهینه سازی وب سایت دسکتاپ برای SEO نداریم”. من تمام اسناد گوگل و غیره را مطالعه کردم، اما نتوانستم دلیلی پیدا کنم که چرا باید به بهبود وب سایت دسکتاپ برای سئو ادامه دهم، یعنی خزیدن، فهرست‌بندی، استفاده از HTML صحیح و غیره. چه دلایلی وجود دارد؟ میشه به من کمک کنید؟”

وب سایت فقط برای موبایل در مقابل واکنش گرا

جان مولر از گوگل مزایای یکی از نسخه‌های یک وب‌سایت را بیان کرد که واکنش‌گرا است. این امر نیاز به نگهداری دو وب سایت را از بین می برد، به علاوه برای بازدیدکنندگان سایتی که از یک سایت با مرورگر دسکتاپ بازدید می کنند، مناسب است.

او جواب داد:

اول از همه، ایجاد نکردن سایت ریسپانسیو در این روزگار برای من غریبه به نظر می رسد. من متوجه می شوم که گاهی اوقات چیزها برای مدت طولانی به روز نشده اند و ممکن است لازم باشد آن را برای مدتی حفظ کنید، اما اگر یک سایت جدید ایجاد می کنید.

حفظ یک سایت مناسب برای دسکتاپ ایده خوبی است

مولر در ادامه دلایلی ارائه کرد که چرا حفظ یک نسخه دسکتاپ کاربردی از یک وب سایت، مانند سایر موتورهای جستجو، خزنده ها و بازدیدکنندگان سایت که در واقع روی دستگاه های دسکتاپ هستند، ایده خوبی است. اکثر سئوکاران می دانند که تبدیل ها، ایجاد درآمد با یک وب سایت، به دسترسی همه بازدیدکنندگان سایت بستگی دارد، این تصویر بزرگ است. بهینه سازی یک سایت برای گوگل تنها بخشی از این تصویر است، این خود همه چیز نیست.

مولر توضیح داد:

با نمایه سازی موبایل، این درست است که گوگل بر روی نسخه موبایل برای نمایه سازی جستجوی وب تمرکز می کند. با این حال، موتورهای جستجو و خزنده‌ها / درخواست‌کنندگان دیگری وجود دارند، و درخواست‌های دیگری نیز وجود دارند که از یک کاربر-عامل دسکتاپ استفاده می‌کنند (من برخی از آنها را در پست وبلاگ اخیر ذکر کردم، همچنین عوامل غیرجستجوی کاربر در مستندات عامل کاربر وجود دارد. صفحه)”

او سپس گفت که وب سایت ها برای چیزی بیشتر از خزیدن و رتبه بندی توسط گوگل وجود دارند.

در مجموع، فکر نمی‌کنم اینطور باشد که بتوانید از نظر سئو و مرتبط با آنچه که در دسکتاپ ارائه می‌شود، کاملاً نادیده بگیرید. اگر مجبور بودید یکی را انتخاب کنید و تنها دلیلی که سایت را راه‌اندازی می‌کنید، سئوی گوگل است، احتمالاً اکنون موبایل را انتخاب می‌کنم، اما این یک تصمیم مصنوعی است، سایت‌ها در انزوا زندگی نمی‌کنند، کسب‌وکارها بیشتر از سئوی گوگل (و امیدوارم انجام دهید TBH: ترکیب سالمی از منابع ترافیک برای آرامش خاطر خوب است). و همچنین، اگر نمی‌خواهید این تصمیم را بگیرید: پاسخگو باشید.»

پس از اینکه شخص سوال کننده توضیح داد که تصمیم از قبل برای تمرکز روی موبایل گرفته شده بود، مولر پاسخ داد که این مورد انتخاب نبردهای شماست.

“اگر این یک پروژه در حال انجام است، پس تغییر به سرویس پویا یک گام بسیار بزرگ رو به جلو است. نبردهای خود را انتخاب کنید :). بسته به سایت موجود، گاهی اوقات راه اندازی زودتر با نسخه بهتر زیر بهینه بهتر از منتظر ماندن برای تکمیل نسخه ایده آل است. من فقط باید این واقعیت را در نظر داشته باشم که وقتی روی آن کار می کنید، با هر ابزاری که برای تشخیص، نظارت و ردیابی استفاده می کنید، به صورت پویا عمل می کند. کار بیشتر است، اما غیرممکن نیست. فقط مطمئن شوید که نسخه دسکتاپ به طور کامل نادیده گرفته نشده است :). شاید جایی برای رشد آنچه که تیم (توسعه‌دهندگان + سرنخ‌ها) با آن راحت هستند وجود داشته باشد – شاید بخش کوچک‌تری از سایت که افراد می‌توانند روی پاسخگو کردن آن کار کنند. موفق باشید!”

نبردهای خود را انتخاب کنید یا در زمین خود بایستید؟

جان مولر حق دارد که زمان هایی وجود دارد که بهتر است نبردهای خود را انتخاب کنید تا اینکه وارد صحنه شوید و سازش کنید. اما فقط مطمئن شوید که توصیه های شما ثبت شده است و کسانی که به عقب رانده می شوند، ثبت شده باشند. به این ترتیب، اگر همه چیز به اشتباه پیش برود، سرزنش دوباره متوجه کسانی است که مسئول هستند.

تصویر برجسته توسط Shutterstock/Luis Molinero

Source link