آمریکایی ها در مورد ChatGPT می دانند اما تعداد کمی از آن استفاده می کنند

همانطور که هوش مصنوعی در زندگی ما نفوذ می کند، آگاهی عمومی به طور فزاینده ای قابل توجه می شود.

در این مقاله، ما به بررسی اخیر مرکز تحقیقات پیو می پردازیم که آشنایی و تجربیات بزرگسالان آمریکایی را با ChatGPT، یک ربات چت آنلاین با دسترسی آزاد که به دلیل پاسخ های همه کاره و شبیه انسان شناخته شده است، بررسی می کند.

در اینجا نگاهی اجمالی به بینش های کلیدی این مطالعه است:

  • میزان آشنایی بزرگسالان آمریکایی با ChatGPT.
  • درصد آمریکایی هایی که از ChatGPT استفاده کرده اند.
  • چگونه آمریکایی ها از ChatGPT استفاده کرده اند.
  • نظرات کاربران آمریکایی در مورد ابزار ChatGPT.

به ما بپیوندید تا درک عمومی از هوش مصنوعی را با هدایت یافته های مطالعه Pew هدایت کنیم.

ChatGPT: آشنا اما ناشناخته

مطالعه مرکز تحقیقات پیو نشان می‌دهد که اکثر بزرگسالان آمریکایی نام چت ربات هوش مصنوعی ChatGPT را شنیده‌اند، اگرچه بخش کوچکی آن را امتحان کرده‌اند.

تقریبا 58% از جمعیت بزرگسال ایالات متحده، ChatGPT را می شناسند، اما فقط 14% با آن تعامل داشته اند.

اکثر افرادی که با ربات چت درگیر شده اند، حداقل تا حدودی آن را مفید می دانند.

تفاوت های جمعیت شناختی در آگاهی

آشنایی با ChatGPT در میان جمعیت آمریکا یکسان نیست.

این مطالعه تفاوت های جمعیت شناختی قابل توجهی را پیدا می کند. در میان بزرگسالان دارای مدرک تحصیلات تکمیلی، حدود 80٪ در مورد ChatGPT شنیده اند، در مقایسه با 71٪ از افراد دارای مدرک لیسانس و 59٪ از افراد دارای تحصیلات دانشگاهی.

تنها 41 درصد از کسانی که تحصیلات دبیرستانی یا کمتر دارند با هوش مصنوعی آشنا هستند.

درآمد خانوار نقشی در سطوح آگاهی دارد و افراد خانواده‌های مرفه‌تر از ChatGPT آگاهی بیشتری دارند.

نابرابری‌های نژادی و قومی مشاهده می‌شود و بزرگسالان آسیایی به احتمال زیاد نام ChatGPT را شنیده‌اند.

این مطالعه نشان می‌دهد که 78 درصد از بزرگسالان آسیایی تا حدودی با ChatGPT آشنایی دارند. این رقم کاملاً با تقریباً 60٪ بزرگسالان سفیدپوست و تقریباً نیمی از بزرگسالان اسپانیایی یا سیاهپوست که همین را می گفتند، در تضاد است.

جنسیت و سن با آگاهی ارتباط دارد. مردان و بزرگسالان زیر 30 سال بیشتر از زنان و افراد 30 سال به بالا درباره ChatGPT شنیده اند.

نحوه استفاده آمریکایی ها از ChatGPT

از آمریکایی‌هایی که نام ChatGPT را شنیده‌اند، 19 درصد از آن استفاده کرده‌اند سرگرمی، 14 درصد برای یادگیری، و تعداد کمتری از آن استفاده کرده اند کار.

ارتباط قوی بین سن و استفاده وجود دارد. افراد جوان (زیر 30 سال) که از ChatGPT آگاه هستند، بیشتر از افراد 65 ساله و بالاتر از چت بات برای سرگرمی استفاده کرده اند.

در مورد کاربرد ChatGPT، دیدگاه های آمریکایی متفاوت است.

تقریباً یک سوم از کسانی که از آن استفاده کرده‌اند آن را بسیار مفید (15%) یا بسیار مفید (20%) می‌دانند، در حالی که 39٪ آن را تا حدودی ارزشمند می‌دانند.

حدود یک چهارم کسانی که آن را امتحان کرده اند، آن را نه چندان (21%) یا اصلاً مفید نمی دانند. جالب توجه است که بزرگسالان جوانتر تمایل دارند ChatGPT را مفیدتر از بزرگسالان مسن بدانند.

ChatGPT علیرغم کاربرد آن، به دلیل تولید پاسخ های نادرست، جعل اطلاعات و استناد به منابع ناموجود، با انتقادهایی مواجه شده است که به نظر می رسد این نادرستی ها حتی برای افرادی که با آنها درگیر است نیز واقعی است.

این یافته ها اهمیت استفاده مسئولانه از هوش مصنوعی و اطمینان از قابلیت اطمینان و پایبندی آن به استانداردهای اخلاقی را برجسته می کند.

آینده استفاده از هوش مصنوعی

علیرغم عدم استقبال نسبی در میان آمریکایی ها، افزایش سریع ChatGPT سوالات بسیاری را در مورد آینده هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما مطرح کرده است.

گفتگوی مداوم در مورد استفاده از ChatGPT و سوء استفاده بالقوه منعکس کننده بحث های اجتماعی گسترده تر است. برخی هوش مصنوعی را ابزاری مفید برای اهداف آموزشی و کاری می دانند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که باید در درجه اول برای سرگرمی استفاده شود.

نتیجه

با تکامل هوش مصنوعی، افکار عمومی و الگوهای استفاده تغییر خواهند کرد.

نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو تصویری از برداشت‌ها و استفاده‌های کنونی از ChatGPT ارائه می‌کند و این یافته‌ها بدون شک گفتگوی جاری درباره نقش هوش مصنوعی در جامعه را شکل خواهد داد.

مطالعات آینده برای ردیابی تغییر نگرش ها و رفتارها مورد نیاز است زیرا آمریکایی ها با استفاده از هوش مصنوعی در زندگی روزمره بیشتر آشنا می شوند.


منبع: مرکز تحقیقات پیو

تصویر ویژه ایجاد شده توسط نویسنده با استفاده از Midjourney.