آلتمن به دنبال جمع آوری میلیاردها دلار برای شبکه کارخانه های تراشه های هوش مصنوعی است | دانش مرکز داده

(بلومبرگ) — سام آلتمن، مدیر اجرایی OpenAI، که برای جمع‌آوری میلیاردها دلار از سرمایه‌گذاران جهانی برای سرمایه‌گذاری تراشه‌ها کار می‌کند، بنا به گفته چندین نفر از افراد دارای تراشه، قصد دارد از این بودجه برای راه‌اندازی شبکه‌ای از کارخانه‌ها برای تولید نیمه‌رساناها استفاده کند. آگاهی از طرح ها

افرادی که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که آلتمن با چندین سرمایه‌گذار بالقوه بزرگ به امید جمع‌آوری مبالغ هنگفت مورد نیاز برای کارخانه‌های تولید تراشه یا همان‌طور که در محاوره‌ای معروف هستند، صحبت کرده است.

مردم ماه گذشته به بلومبرگ گفتند، شرکت‌هایی که با آلتمن گفتگو کرده‌اند، G42 مستقر در ابوظبی و برخی از افراد شرکت SoftBank Group Corporation هستند. برخی از افراد گفتند که این پروژه شامل کار با تولیدکنندگان برتر تراشه خواهد بود و شبکه کارخانه‌ها از نظر وسعت جهانی خواهد بود.

در حالی که تلاش‌ها برای جمع‌آوری سرمایه برای سرمایه‌گذاری تراشه‌ها قبلاً توسط بلومبرگ گزارش شده بود، دامنه این پروژه و تمرکز بر تولید قبلاً مشخص نبود. مردم گفتند که مذاکرات هنوز زود است و لیست کاملی از شرکای درگیر و تامین کنندگان مالی مشخص نشده است.

برخی از مردم گفتند که تلاش آلتمن برای جمع آوری کمک های مالی نشان دهنده نگرانی او است که با فراگیرتر شدن هوش مصنوعی، تراشه های کافی برای استقرار گسترده وجود نخواهد داشت. برخی از پیش بینی های فعلی برای تولید تراشه های مرتبط با هوش مصنوعی کمتر از تقاضای پیش بینی شده است.

ساخت و نگهداری فابریک هایی که نیمه هادی ها را تولید می کنند بسیار گران تر از رویکرد مورد علاقه بسیاری از همتایان صنعت هوش مصنوعی OpenAI است. Amazon.com، شرکت آلفابت گوگل و شرکت مایکروسافت – بزرگترین سرمایه گذار OpenAI – معمولاً بر روی طراحی سیلیکون سفارشی خود تمرکز می کنند و سپس تولید را به شرکت های خارجی واگذار می کنند.

ساخت یک کارخانه ساخت پیشرفته می تواند به ده ها میلیارد دلار نیاز داشته باشد و ایجاد شبکه ای از چنین امکاناتی سال ها طول می کشد. مردم قبلاً به بلومبرگ گفتند که مذاکرات با G42 به تنهایی بر جذب 8 تا 10 میلیارد دلار متمرکز شده بود، اگرچه وضعیت فعلی بحث ها نامشخص است.

به گفته افرادی که با تفکر او آشنا هستند، آلتمن معتقد است که صنعت باید از هم اکنون برای اطمینان از وجود عرضه کافی در پایان دهه اقدام کند. از زمانی که OpenAI بیش از یک سال پیش ChatGPT را منتشر کرد، علاقه به برنامه‌های هوش مصنوعی در بین شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان به شدت افزایش یافته است. این به نوبه خود باعث افزایش تقاضا برای قدرت محاسباتی و پردازنده های مورد نیاز برای ساخت و اجرای برنامه های هوش مصنوعی شده است. آلتمن بارها گفته است که در حال حاضر تراشه های کافی برای نیازهای شرکت او وجود ندارد.

شرکت اینتل، شرکت تولید نیمه هادی تایوان و شرکت الکترونیک سامسونگ رهبری بازار ساخت تراشه را بر عهده دارند و شرکای بالقوه OpenAI هستند.

آلتمن به سختی روی پروژه تراشه کار می کرد تا اینکه در نوامبر به طور موقت از سمت مدیر عامل OpenAI برکنار شد. پس از بازگشت دوباره به تلاش ها دامن زد. به گفته دو نفر، آلتمن همچنین مایکروسافت را در مورد این طرح اعلام کرده است و غول نرم افزاری نیز به آن علاقه مند است.

OpenAI، G42، Intel، Microsoft، SoftBank و TSMC از اظهار نظر خودداری کردند. مقامات سامسونگ بلافاصله برای اظهار نظر در دسترس نبودند.

G42 که بر هوش مصنوعی تمرکز دارد، موضوع تماس های یک قانونگذار کلیدی ایالات متحده در این ماه برای بررسی بیشتر و محدودیت های تجاری بوده است.

مایک گالاگر، رئیس کمیته منتخب مجلس نمایندگان چین، جمهوری‌خواه اهل ویسکانسین، نگرانی‌های خود را در مورد روابط G42 با شرکت‌های چینی در فهرست سیاه از جمله شرکت فناوری هوآوی و موسسه ژنومیک پکن، و همچنین خطرات برای تحقیقات در دانشگاه‌های ایالات متحده مطرح کرد. گالاگر از جینا ریموندو، وزیر بازرگانی خواست تا تحریم‌هایی را علیه G42 و 13 شرکت تابعه و وابسته آن در نظر بگیرد.

سئو PBN | خبر های جدید سئو و هک و سرور