آشنایی با مزایای ذخیره سازی محاسباتی | دانش مرکز داده

ذخیره سازی محاسباتی یک فناوری نوآورانه است که عملکردهای پردازنده و ذخیره سازی را در یک دستگاه واحد ترکیب می کند. یوهان الکساندر، مدیر عامل شرکت توسعه اپلیکیشن APKCima می گوید: «این یک زیرسیستم ذخیره سازی است که شامل تعدادی CPU است که بر روی رسانه ذخیره سازی یا کنترل کننده های آنها قرار دارند.

سیندی لاچپل، مشاور شرکت مشاوره و تحقیقات فناوری ISG می‌گوید: «آن را به‌عنوان یک سرور کوچک در درایو در نظر بگیرید. او توضیح می‌دهد: «توانایی ذخیره‌سازی محاسباتی برای انتقال داده‌ها، اسکن و پردازش داده‌ها به منبع داده از طریق ادغام مستقیم قابلیت پردازش در دستگاه ذخیره‌سازی، ترافیک شبکه و مصرف انرژی را به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد، تأخیر را کاهش می‌دهد و عملکرد مقیاس‌پذیر را بهبود می‌بخشد».

انجمن صنعت شبکه‌های ذخیره‌سازی (SNIA) ذخیره‌سازی محاسباتی را به عنوان «معماری‌هایی که توابع ذخیره‌سازی محاسباتی (CSF) همراه با ذخیره‌سازی، بارگیری پردازش میزبان یا کاهش حرکت داده‌ها را فراهم می‌کنند، تعریف می‌کند. مزیت ذخیره سازی محاسباتی نسبت به ذخیره سازی سنتی، LaChapelle اشاره می کند، این است که نیاز محاسباتی را برای رسیدگی به پرس و جوهای داده و پردازش به داده ها نزدیک تر می کند، در نتیجه ترافیک شبکه را کاهش می دهد و کار را از CPU های محاسباتی تخلیه می کند.

دو دسته کلی از ذخیره سازی محاسباتی وجود دارد: خدمات ذخیره سازی محاسباتی ثابت (FCSS). و خدمات ذخیره سازی محاسباتی قابل برنامه ریزی (PCSS). LaChapelle می گوید: «FCSS برای وظایف محاسباتی خاص مانند فشرده سازی درون خطی رمزگذاری در درایو بهینه شده است. PCSS می‌تواند میزبان یک سیستم عامل، معمولا مبتنی بر لینوکس باشد، و به‌صورت پویا توسط کاربر نهایی قابل برنامه‌ریزی است.

چندین رویکرد مختلف برای ذخیره سازی محاسباتی وجود دارد، مانند ادغام قدرت پردازش در درایوهای جداگانه (پردازش در محل)، و شتاب دهنده هایی که روی گذرگاه ذخیره سازی در کنترل کننده ذخیره سازی قرار دارند، نه در خود درایوها. LaChapelle می‌گوید: «اکثر راه‌حل‌های ذخیره‌سازی محاسباتی از SSD‌های NMV-Express به عنوان فناوری ذخیره‌سازی پایه استفاده می‌کنند.

پذیرندگان ذخیره سازی محاسباتی اولیه

بیشتر پذیرندگان اولیه ذخیره سازی محاسباتی، سازمان هایی هستند که با حجم عظیمی از داده ها سر و کار دارند، در عین حال به محاسبات با کارایی بالا نیز نیاز دارند. الکساندر خاطرنشان می کند که چنین سازمان هایی شامل ارائه دهندگان خدمات ابری، اپراتورهای مرکز داده و توسعه دهندگان هوش مصنوعی هستند. «شرکت ها یا صنایعی که این فناوری را پذیرفته اند [include] تسلا، گوگل، فیسبوک و یاهو میل.”

LaChapelle می‌گوید که ابر مقیاس‌کننده‌ها مانند Alibaba و AWS نیز از ذخیره‌سازی محاسباتی استقبال کرده‌اند. او مشاهده می‌کند که فروشندگان جریان اصلی ذخیره‌سازی نیز در حال استفاده از مفاهیم اساسی ذخیره‌سازی محاسباتی، مانند فشرده‌سازی درون خطی و رمزگذاری در سطح دستگاه ذخیره‌سازی یا کنترل‌کننده هستند. لاشاپل پیش‌بینی می‌کند: «همانطور که فناوری تکامل می‌یابد، در نهایت به برنامه‌ها منجر می‌شود که بتوانند از ذخیره‌سازی محاسباتی خارج از جعبه پشتیبانی کنند.» و افزود: «این فناوری هنوز وجود ندارد».

ادامه این مقاله را در هفته اطلاعات بخوانید.